"Jucători care încă nu au mentalitate de învingători". Prepeliţă a spus ce crede, chiar după prima înfrângere din Superliga: "E o lecţie"

Superliga

Antrenorul de la Gloria Buzău, Andrei Prepeliţă, şi cel al lui Sepsi, Bernd Storck, au comentat meciul direct din a doua etapă din Superliga.

Andrei Prepeliţă a spus lucrurilor pe nume, chiar din a doua etapă din Superliga

Sepsi OSK a învins-o pe Gloria Buzău, luni, în deplasare, scor 2-1, în etapa a doua a Superligii. Echipa din Buzău a marcat golul care ar fi adus egalarea în minutul 90+4, dar acesta a fost anulat pe motiv de offside după consultarea VAR. Faza a fost la limită, conform reluărilor oferite de arbitrajul video.

Andrei Prepeliţă a tras câteva concluzii personale, atât pentru rezultat, cât şi despre echipă.

"Cred că e simplu. Două reprize diametral opuse, cu o primă repriză foarte slabă, în care n-am contat, nu ştiu de ce. Dacă era vorba despre pregătire s-ar fi simţit în repriza a doua când am controlat repriza şi am avut ocazii. Am avut greşeli personale, la o fază fixă, apoi la o minge dată fără presiune la adversar din care a ieşit acel gol. Ştiam despre porţiunile din faţa porţii sunt problematice şi reţin apă. Am vorbit cu jucătorii să urmărim la şuturile noastre şi ale lor. Echipa era căzută la golul al doilea, sunt câţiva jucători care încă nu au mentalitate de învingători, vin din Liga 2 şi trebuie să crească nivelul.

În repriza a doua am fost schimbaţi, am avut ocazii bune, am pus presiune, iar la ultima fază puteam egala, dar am înţeles că a fost offside. Sepsi e echipă bună, ştiam ce ne aşteaptă din analiză. Poate am început cumva fricoşi, iar la 2-0 nu au mai avut ce să piardă şi au dat mai mult. E o lecţie, ca în a doua repriză trebuie să ne comportăm acasă la meciuri, să fim agresivi, să ducem mingea în faţă, că nu avem ceva de pierdut.

Lotul este complet, mâine se mai pot realiza nişte mutări, dar e complet. Să aducem jucătorii la un nivel bun, pe cei care au venit mai târziu. Sper să fim compleţi şi să egalizăm nivelul fizic, să ne bazăm pe toţi băieţii", a declarat Andrei Prepeliţă, după prima înfrângere din Superliga.

Bernd Storck: "Am avut probleme să reacţionăm"

Principalul de la Sepsi, Bernd Storck, şi-a avertizat echipa, după ce s-a pierdut controlul în repriza a doua.

"Cred că am făcut o primă repriză fantastică, am făcut totul foarte bine, am controlat meciul, trebuia să ne ducem doar după al treilea gol. În a doua repriză, adversarul a făcut schimbări, a făcut schimbări tactice şi am avut probleme să reacţionăm. Am avut probleme la fazele fixe executate de ei şi le-am spus fotbaliştilor me. Am pierdut controlul şi puteam pierde puncte. Am fost norocoşi, dar la final sunt fericit, felicit echipa pentru cele trei puncte. Trebuie să reacţionăm când adversarii fac schimbări. În acest moment, jucătorii trebuie să preia responsabilităţi.

Avem un spirit bun de echipă, avem jucători buni şi pe bancă, iar în general sunt fericit cu acest lot şi să învăţăm din a doua repriză, să ne îmbunătăţim. Avem jucători accidentaţi, dar am un lot bun în acest moment", a spus Bernd Storck, după Gloria Buzău - Sepsi, 1-2.

Afla mai multe despre: andrei prepelitabernd storckgloria buzau sepsi