Jucătorii de la CFR nu au timp să se gândească la eşecul cu Sepsi: ”Avem un meci miercuri pe care trebuie să îl câştigăm!”

CFR Cluj

Sepsi Sf. Gheorghe a câştigat Supercupa României după ce a revenit de la 0-1 în meciul de la Arad, disputat împotriva campioanei CFR Cluj.

În primul meci din România care a beneficiat de tehnologia VAR, la Arad, în Supercupa României, Sepsi Sf. Gheorghe s-a impus cu 2-1 (1-1) în faţa echipei campioane, CFR Cluj. Clujenii au deschis scorul încă din startul meciului, în minutul 2, prin Păun, care a înscris cu un şut plasat din careu.

Covăsnenii au egalat în al treilea minut de prelungire al primei reprizem când Cosmin Matei a înscris din faţa porţii la centrarea lui Dimitrov. Golul victoriei lui Sepsi a venit în minutul 85, de la Rondon, care a înscris cu o lovitură de cap, din centrarea lui Ştefănescu. Roger a fost eliminat în minutul 90+1, primind direct cartonaş roşu pentru un fault la Francisco Junior.

Chiar dacă au pierdut un trofeu, jucătorii lui Dan Petrescu nu au prea mult timp să se gândească la acest eşec. Fotbaliştii lui Dan Petrescu sunt cu gândul la partida din preliminariile Champions League contra celor de la Pyunik Erevan.

”Nu e important că am intrat în istorie cu un gol marcat tinând cont că am pierdut această finală. Suntem supăraţi cu toţii, un trofeu e un trofeu şi nu ne place să pierdem. Chiar când am marcat am fost lovit în gambă. Am putut să continui chiar dacă am avut o durere. Nu avem timp să ne gândim mult, să stăm cu capul plecat ca urmează meciul de miercuri care este capital”, a spus Păun, la finalul meciului.

Ce a spus Camora

”Noi am început bine, am dat gol rapid. Apoi nu am mai reuşit să controlăm jocul. La ultima fază din prima repriză, gol şi din nou un gol pe contraatac pe care nu ar fi trebuit să îl primim. Toţi suntem jucători ai CFR-ului, nu contează cine a jucat. Suntem o echipă. Avem un meci miercuri pe care trebuie să îl câştigăm şi trebuie să fim atenţi.

Amicalul e amical, oficialul e oficial. Au meritat victoria, au avut ocazii, au dat şi bară. Tot timpul ni s-a cerut să facem pressing. Noi de obicei intrăm foarte bine în joc. Încercăm să dăm gol cât mai repede, iar astăzi aşa a fost.

Trebuie să ne mobilizăm pentru miercuri. Au fost două meciuri oficiale fără victorie, dar trebuie să fim mai uniţi ca niciodată. Este un meci important miercuri şi trebuie să câştigăm. Orice meci e important. Azi am jucat cu un trofeu pe masă, dar nu s-a putut. Trebuie să vedem unde am greşit”, a declarat Mario Camora la finalul partidei.

Afla mai multe despre: cfr-sepsi-supercupa