Descarcă aplicația: orange sport Live TV Orange Sport: 1 2 3 4

Juventus Torino a cucerit Cupa Italiei pentru a 15-a oară

Juventus Torino a cucerit pentru a 15-a oară în istoria sa Cupa Italiei, învingând-o în finală, cu scorul de 1-0, pe Atalanta Bergamo, miercuri seară, pe Stadio Olimpico din Roma.

''Bătrâna Doamnă" a obţinut victoria graţie golului înscris de Dusan Vlahovic în minutul 4. Atacantul sârb a trimis încă o dată balonul în plasă în repriza secundă (72), însă golul a fost invalidat de VAR, pentru un offside.

Acum ai 50% pentru 24 luni reducere la abonamente la trecerea de pe PrePay. Oferta, la Orange

Atalanta a avut la rândul ei ocazia să marcheze, prin Ademola Lookman, al cărui şut a lovit bara dreaptă a porţii lui Juve (80), torinezii replicând prin Fabio Miretti, care a expediat la rândul său mingea în transversală.

Gruparea din Bergamo rămâne astfel cu o singură Cupă a Italiei în palmaresul său, cucerită în urmă cu 61 de ani, însă speră să obţină totuşi un trofeu în acest sezon, săptămâna viitoare, când va disputa finala Europa League împotriva proaspetei campioane a Germaniei, Bayer Leverkusen, un meci care va fi arbitrat de o brigadă din România, cu Istvan Kovacs la centru.

Acum ai nelimitat minute şi SMS, de la 3€/lună, abonament la portare. Oferta, la Orange

Juventus Torino, fără niciun titlu în ultimii trei ani, a disputat cu această ocazie a 22-a sa finală în Coppa Italia.

Afla mai multe despre: juventus