Klopp, în culmea furiei după ce arbitrii au greşit în favoarea lui Tottenham: ”Aş lua cea mai mare mare amendă din lume dacă aş spune ce gândesc”

Liverpool

Jurgen Klopp a fost foarte furios după Liverpool - Tottenham 2-2. Managerul ”cormoranilor” spune că Tottenham a primit două lovituri de la 11 metri inventate şi-l acuză de rea- intenţie pe tuşierul de pe acea parte.

Derby-ul Liverpool - Tottenham s-a terminat cu scandal. În minutul 85, la scorul de 1-1, londonezii au primit o lovitură de la 11 metri, dar reluările au arătat că Harry Kane era în off-side în momentul în care a primit balonul. Tuşierul de pe acea parte a întors însă faza. Kane a ratat însă lovitura de la 11 metri.

În schimb, Salah a făcut 2-1 în minutul 90+1 şi Liverpool părea că va ieşi învingătoare. Însă acelaşi tuşier a semnalizat un nou penalty, în ultimul minute de prelungire. De această dată, la o intervenţie a lui Van Dijk asupra lui Lamela. Aici sunt două controverse. Mai întâi, Lamela s-ar fi aflat în off-side în momentul în care centrarea a plecat spre el. Apoi, la faza contactului, reluările arată că  Lamela a simulat că ar fi primit o lovitură mult mai dură. S-a arătat 11 metri şi Kane a egalat.

Aceste două faze l-au înfuriat pe Jurgen Klopp. Manangerul lui Liverpool s-a plâns de atitudinea pe care a avut-o tuşierul de pe acea parte, pe care-l bănuieşte că a greşit intenţionat:

”La primul penalty a fost cel mai clar off-side pe care l-am văzut vreodată. Asta dacă nu s-a introdus vreo regulă nouă. Nu ştiu exact. Când mingea a plecat din piciorul jucătorului de la Tottenham, Harry Kane era în off-side. Lucrul ăsta nu s-a schimbat niciodată. La al doilea gol n-a fost penalty. Am înţeles că Lamela era cu un picior în off-side, fugind înspre Virgul van Dijk. Virgil l-a văzut în ultimul moment, şi-a controlat mişcările, totuşi l-a atins, dar Lamela era deja în cădere”, a declarat Klopp, potrivit Daily Mail.

Sunt furios. Dar nu mai am ce să schimb. Deci care e treaba mea acum? Să creez titluri de ziar? Să fiu pedepsit? Să fiu amendat? Dacă spun ce gândesc, probabil că aş plăti cea mai mare amendă din lume. Asta n-are niciun sens.

Afla mai multe despre: jurgen kloppliverpooltottenhampremier league