Lazio, specialista revenirilor spectaculoase în prelungiri! 2-1 e scorul preferat al echipei lui Inzaghi

Serie A

Lazio a reuşit o revenire fantastică în partida cu Cagliari, din etapa a 16-a din Serie A. Formaţia din capitala Italiei a câştigat cu 2-1, după ce a revenit de la 1-0 în prelungiri, cu goluri marcate în minutele 90+3, de Luis Alberto, şi în minutul 90+8, de Felipe Caicedo. 2-1 este scorul preferat al echipei lui Simone Inzaghi în acest sezon din campionatul Italiei.

Lazialii sunt într-o formă excelentă în campionat, cu cinci victorii la rând. Inzaghi şi-a dus echipa pe podium, pe locul trei, la patru puncte în faţa marii rivale AS Roma. Immobile & Co. au fost la un pas să întrerupă seria incredibilă, după ce au fost conduşi cu 1-0 până în minutul 90+3, în meciul cu Cagliari. Luis Alberto şi Caicedo au marcat şi au asigurat o victorie de infarct al lui Lazio, cu scorul preferat de italieni în acest sezon.

Lazio a câştigat de cinci ori cu 2-1 în actuala stagiune şi aproape de fiecare dată a fost o revenire spectaculoasă în prelungiri. Formaţia din Cetatea Eternă le-a învins cu 2-1 pe Cagliari, pe Sassuolo, AC Milan, Fiorentina şi pe Rennes, în Europa League. De trei ori au câştigat lazialii cu goluri marcate în prelungiri, succese la care se adaugă şi victoria fantastică împotriva campioanei Juventus. Lazio a revenit de la 0-1. S-a terminat, însă, 3-1, după ce Luiz Filipe, Milinkovic-Savic şi Caicedo au marcat pe Stadio Olimpico.

După 16 etape, Lazio se clasează pe locul 3 în clasamentul din Serie A, cu 36 de puncte, la trei puncte în spatele Interului şi a lui Juventus, care conduc ierarhia din Italia.

Afla mai multe despre: lazioserie areveniri