"Lewandowski e în cea mai bună formă". De ce nu a intrat starul Poloniei încă din primul minut în meciul cu Austria

Selecţionerul naţionalei Poloniei, Michal Probierz, a afirmat că atacantul Robert Lewandowski a fost "apt şi în plină formă" pentru a juca vineri în meciul pierdut cu Austria, scor 1-3.

"El a fost în plină formă. Dar noi ştiam că va fi un meci intens şi am decis împreună cu echipa medicală şi cu Robert Lewandowski ca el să nu intre din primele minute.

Noi am vrut să străpungem apărarea austriacă în a doua repriză şi este păcat că nu am reuşit să înscriem un al doilea gol înaintea lor", a explicat selecţionerul la conferinţa de presă de după meci, referindu-se la căpitanul echipei sale.

Accidentat la o coapsă chiar înainte de EURO 2024, Robert Lewandowski, care a ratat primul meci cu Olanda (1-2), a jucat primele minute la acest turneu, rămânând pe teren timp de o jumătate de oră.

Lewandowski va fi, cel mai probabil, titular în meciul de marţi cu Franţa de la Dortmund (19:00).

Selecţionata Austriei a învins echipa Poloniei cu scorul de 3-1 (1-1), vineri seara, pe Olympiastadion din Berlin, în Grupa D a Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania.

Echipa antrenată de Ralf Rangnick a obţinut primele sale puncte în grupă, prin golurile marcate de Gernot Trauner (9), Christoph Baumgartner (67), Marko Arnautovic (78 - penalty).

Pentru Polonia a punctat Krzysztof Piatek (30).

Afla mai multe despre: lewandowski