Portugalia - Slovenia 0-0 (3-0 după loviturile de departajare)! Lusitanii s-au calificat în sferturi şi întâlnesc Franţa la EURO 2024. Slovenii s-au prăbuşit la finalgalerie foto

EURO

Portugalia şi Slovenia s-au întâlnit în optimile EURO 2024, la Frankfurt, de la 22:00. Meciul s-a întins pe 120 de minute, iar slovenii au cedat complet şi au ratat toate cele trei lovituri de departajare. Lusitanii vor întâlni Franţa, vineri, în sferturile de finală.

Portugalia - Slovenia 0-0 (3-0 după loviturile de departajare), pe Orangesport.ro

Echipele de start

• Portugalia: D. Costa - J. Cancelo, R. Dias, Pepe, N. Mendes - B. Fernandes, Palhinha, Vitinha - B. Silva, Ronaldo, R. Leao
  • Rezerve: Rui Patrício, José Sá, Nélson Semedo, Dalot, Gonçalo Ramos, João Félix, Danilo, Gonçalo Inácio, João Neves, Matheus Nunes, Rúben Neves, Diogo Jota, António Silva, Pedro Neto, Francisco Conceição
  • Slovenia: Oblak - Karnicnik, Drkusic, Bijol, Balkovec - Stohanovic, Cerin, Elsnik, Mlakar - Sporar, Sesko
  • Rezerve: Belec, Vekić, Blažič, G. Stanković, Verbič, Lovrić, Kurtić, Horvat, Vipotnik, Celar, Brekalo, Žugelj, Zeljković, Iličić

Portugalia - Slovenia 3-0 | Bernardo Silva transformă penalty-ul calificării în sferturi.

Portugalia - Slovenia 2-0 | Incredibil! Costa a apărat şi al treilea penalty, Verbic a ratat.

Portugalia - Slovenia 2-0 | Bruno Fernandes l-a ţintuit pe centru pe Oblak şi a marcat plasat pentru 2-0.

Portugalia - Slovenia 1-0 | Balovec ratează şi el pentru Slovenia, Costa a apărat al doilea penalty!

Portugalia - Slovenia 1-0 | Ronaldo a tras în plasa laterală pentru 1-0 la loviturile de departajare

Portugalia - Slovenia 0-0 | Costa ghiceşte colţul pe care a executat Ilicic.

Min. 120 Final! Se execută lovituri de departajare.

Min. 114 Sesko scapă singur cu portarul, iar Costa este salvatorul Portugaliei.

Min. 108 Palhinha reia cu capul din marginea careului, iar Oblak scoate de sub transversală în corner.

Min. 105 Penalty ratat! Oblak a ghicit colţul unde a trimis Cristiano Ronaldo, iar portughezul a ratat şansa de a înscrie la al şaselea turneu EURO.

Min. 103 Penalty pentru Portugalia! Jota se avântă în careul advers şi este doborât în viteză de Drkusic.

Min. 90 S-a intrat în prelungirile meciului.

Min. 90+5 Finalul timpului regulamentar. Avem prelungiri la Frankfurt!

Min. 90 Cristiano Ronaldo scapă singur spre poarta Sloveniei, dar trage slab cu stângul din şapte metri.

Min. 72 Cristiano Ronaldo trage din nou dintr-o lovitură liberă, însă de această dată mingea se duce mult peste poartă.

Min. 62 Ocazie mare pentru Slovenia! Pepe a fost depăşit categoric de Sesko, cu care a fost în duel aproape de la jumătatea terenului, însă slovenul a tras cu stângul pe lângă poartă.

Min. 55 Cristiano Ronaldo trage din nou puternic dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri, însă mingea s-a dus pe centrul porţii şi Oblak respinge.

Min. 47 Bernardo Silva finalizează mult peste poartă, în urma unei acţiuni în viteză spre careul advers din partea lui Cancelo.

Min. 46 A început repriza secundă.

Min. 45+2 Pauză!

Min. 45+1 Palhinha trage din prima după acţiunea lui Leao, însă mingea şterge bara şi iese în aut de poartă.

Min. 44 Sesko trage pe poartă de la distanţă, însă Costa reţine fără probleme.

Min. 34 Ocazie pentru Portugalia! Ronaldo a tras puţin peste transversală de la aproape 30 de metri.

Min. 13 Cristiano Ronaldo nu reuşeşte să finalizeze periculos, după centrarea lui Bernardo Silva.

Min. 4 Portugalia presează în primele minute şi are primele acţiuni ofensive. Ruben Dias a tras pe lângă poartă, după ce mingea a ajuns la el, în urma unui corner.

Min. 1 A început meciul de pe Deutsche Bank Park, din Frankfurt.

Portugalia este mare favorită înaintea partidei cu Slovenia, din optimile EURO 2024. Lusitanii au o revanşă de luat după eşecul ruşinos din utlima etapă a grupelor, 0-2 contra Georgiei.

Slovenia, în premieră în fazele eliminatorii ale lui turneu final, are de escaladat ”un munte” pentru a obţine o calificare istorică în sferturi.

În cele trei partide din grupă, slovenii nu obţinut trei rezultate de egalitate, suficiente pentru naţionala lui Benjamin Sesko să ajungă în optimi.

Afla mai multe despre: portugaliasloveniaeuro 2024