VIDEO | Dinamo - Botoşani 2-2, cu scandal pe final la Arcul de Triumf! Meciul a degenerat în prelungiri, după ce s-au cerut penalty-uri

Superliga

Meciul Dinamo - Botoşani, din etapa a 11-a din Superliga României, s-a lăsat cu scandal, după ce moldovenii au egalat. Selmani, Politic, Fulop şi Florescu au fost marcatorii, iar în prelungiri nervii au fost întinşi la maximum. În urma acestui rezultat, Dinamo este pe locul al treilea, cu 16 puncte, la egalitate cu Oţelul, iar FC Botoşani este pe 15, cu opt puncte.

LIVE VIDEO | Dinamo - Botoşani 2-2 (Selmani 27, Politic 70 / 77 Fulop, 84 Florescu)

• Antrenor: Liviu Ciobotariu

Min. 90+13 Finalul meciului, iar tensiunea a domnit în prelungiri!

Min. 90+10 Dinamo a cerut din nou penalty, de această dată la o acţiune a lui Olsen.

Min 90+5: Cartonaş roşu pentru Opruţ.

Min. 90 Golul marcat de Dinamo a fost anulat pentru offside.

Min. 87 Dinamo a cerut penalty prin Politic.

Min 84: GOOOOOOOOOOOOL Botoşani. Florescu a marcat de la 11m.

Min 82: Penalty pentru FC Botoşani după faultul lui Golubovic.

Min 77: GOOOOOL FC Botoşani. Fulop reduce din diferenţă!

Min. 70 GOOOOOL Dinamo! Politic revine excelent după accidentare, face o cursă de 30 de metri şi trimite pe lângă portar superb pentru 2-0.

Min 60: Ocazie Dinamo prin Mărginean.

Min 53: Ratarea imensă a lui Pănoiu, chiar în faţa porţii.

Min 46: A început repriza secundă!

Min 45+2: Gol anulat pentru Dinamo pentru un henţ la Cîrjan.

Min 43: Selmani, aproape de a face dubla!

Min 27: GOOOOOOOOOL Dinamo! Selmani a deschis scorul după o gafă a lui Pap, care a ieşit greşit.

Min 7: Ocazie Dinamo. Soro, aproape de a deschis scorul, dar tuşierul a ridicat fanionul pentru un ofsaid.

Min 1: A început partida!

Ultimul meci al zilei de vineri este partida dintre Dinamo şi FC Botoşani. După primele 10 etape, ”câinii” ocupă un excelent loc trei în clasament, cu 16 puncte acumulate.

De partea cealaltă, FC Botoşani este penultima clasată din Superliga României, cu doar şapte puncte strânse. Dacă Dinamo are doar două eşecuri în actuala stagiune, în formaţia lui Liviu Ciobotariu a reuşit să câştige doar două partide.

În cel mai recent meci direct, FC Botoşani s-a impus pe teren propriu cu 2-1 în luna aprilie a acestui an, în sezonul trecut, la finalul căruia ambele formaţii au reuşit să se salveze de la retrogradare.

De remarcat este acum şi faptul că Dinamo este cea mai bună echipă din România la meciurile de pe teren propriu. În patru jocuri disputate ”acasă”, bucureştenii s-au impus de tot atâtea ori: 4-1 cu Petrolul, 4-1 cu Buzău, 2-1 cu Craiova şi 1-0 cu Slobozia.

Actualul antrenor al botoşănenilor, Liviu Ciobotariu, a fost jucător şi antrenor la Dinamo, echipă pe care a înfruntat-o de 10 ori în campionat, ca tehnician, reuşind cinci victorii, trei remize şi două eşecuri.

Afla mai multe despre: dinamo botosanidinamobotosanisuperliga