VIDEO | Universitatea Craiova - Maribor 3-2! Echipa lui Gâlcă, eliminare dramatică din Conference League, după golurile superbe din Bănie

Universitatea Craiova a fost eliminată din Conference League, după dubla cu Maribor, scor 3-4 la general. Echipa din Superliga a condus în trei rânduri în Bănie, iar reuşita lui Koljic, din minutul 90+5, a venit prea târziu. Mitriţă şi Sierra au marcat goluri superbe.

LIVE VIDEO | Universitatea Craiova - Maribor 2-2 (Mitriţă 52, Sierra 72, Koljic 90+5 / Ilicic 68, Jakupovic 82), 0-2 în tur

Echipele de start

• Universitatea Craiova: L. Popescu - Vlădoiu, Zajkov, Sierra, Bancu - Creţu, Oshima - Paradela, Mekvabishvili, Mitriţă - Koljic
  • Rezerve: S. Lung, Ivan, Baiaram, Ndong, Houri, Badelj, Mora, Căpăţână, Barbu, Bana, Gaşpăr, Danciu
  • Maribor: Jug - Sirvys, Vidmar, M'Bondo, Milec - Z. Repas, J. Repas - Barisic, Ilicic, Bozic - Beugre
  • Rezerve: Pridgar, Bergsen, Vrhovec, Feta, Bourles, Sikošek, Grlić, Jakupovic, Borys, Bilać, Dizdarevic, Lorber

Min. 90+6 Finalul meciului. Universitatea Craiova a fost eliminată din Conference League, după 3-4 la general.

Min. 90+5 GOOOOOL Universitatea Craiova, însă prea târziu! Koljic a marcat cu capul din centrarea lui Bancu, însă oltenii n-au mai avut timp la dispoziţie să împingă meciul în prelungiri.

Min. 82 GOOOOL Maribor! Jakupovic pare să încheie toate speranţele de calificare ale oltenilor, cu o pătrundere în careu şi un şut pe lângă Popescu.

Min. 80 Ilicic loveşte bara din lovitură liberă, iar mingea este scoasă cu greu din careul Universităţii Craiova.

Min. 72 O nouă ocazie mare pentru Maribor.

Min. 72 GOOOOL Universitatea Craiova! Gol fabulos! Sierra trage impecabil, din prima, din marginea careului, iar mingea se duce sub transversală.

Min. 68 GOOOOL Maribor! După ce defensiva craioveană a fost prinsă pe picior greşit, Ilicic a tras de la colţul lung şi a marcat, deşi mingea a părut că putea fi apărată de Popescu.

Min. 63 Creţu pluteşte în careul advers şi reia cu capul sub bară, însă Jug este din nou la post.

Min. 59 Bozic trage periculos din marginea careului, iar mingea trece foarte aproape de bară şi iese în aut de poartă.

Min. 57 Maribor a cerut penalty, iar la poarta cealaltă Mekvabishvili a tras superb lângă bară, însă Jug a respins în corner.

Min. 52 GOOOL Universitatea Craiova! Mitriţă face legea în careul advers şi trage la colţul lung pentru 1-0.

Min. 49 Mitriţă trage mult peste poartă din marginea careului.

Min. 46 A început repriza secundă.

Min. 45+3 Finalul primei reprize, nu înainte ca Maribor să fie din nou periculoasă la poarta lui Popescu.

Min. 40 Ocazie mare pentru Maribor.

Min. 37 Mitriţă trage de două ori spre poarta lui Maribor. Prima dată, execuţia l-a pus în dificultate pe Jug, apoi atacantul a tras pe lângă poartă.

Min. 27 Repas trage puternic de la distanţă, însă Popescu se opune mingii cadrate.

Min. 25 Craiova produce o fază periculoasă de atac, iar Mitriţă a finalizat puţin pe lângă poartă, cu un şut din afara careului.

Min. 22 Koljic a cerut penalty, însă a fost avertizat cu cartonaşul galben.

Min. 9 Mekvabishvili reia cu capul periculos la prima bară, dar Jug respinge în lateral.

Min. 1 A început meciul din Oltenia.

Oltenii au pierdut turul împotriva slovenilor de la Maribor cu scorul de 2-0. Denil Maldonado a văzut cartonaşul roşu în minutul 31 al partidei din Slovenia. Gazdele au deschis scorul în minutul 57 al partidei, prin reuşita lui Repas.

Pe final de meci, Jakupovic a dublat avantajul slovenilor, în minutul 88. Echipa antrenată de Constantin Gâlcă nu a reuşit să ajungă de prea multe ori la poarta celor de la Maribor, în manşa tur şi nu au înregistrat un şut pe spaţiul porţii.

Însă, formaţia din Superliga speră să întoarcă scorul la partida de pe "Ion Oblemenco". Cu o victorie în ultima etapă de campionat, împotriva celor de la CFR Cluj, oltenii speră să clădească o serie de rezultate pozitive şi să înceapă chiar la returul cu Maribor.

Afla mai multe despre: universitatea craiovamariboruefa conference league