Mai greu cu Nantes decât cu Real. Cu Mbappe, Messi şi Neymar în teren, PSG a fost surclasată în Ligue 1

După victoria extrem de importantă cu Real Madrid, PSG este condusă la pauză de Nantes, scor 0-3.

Update. După pauză, PSG a reuşit să reducă din diferenţă prin Neymar, în minutul 47, din pasa lui Messi. Tot brazilianul a ratat şi un penalty, în minutul 59.

Deşi parizienii au forţat în repriza a doua cu Icardi, Di Maria (în locul lui Neymar), Hakimi sau Draxler, pe lângă vedetele Mbappe şi Messi, care au rămas pe teren pe tot parcursul meciului, nu au reuşit să facă mai mult.

După o prestaţie lamentabilă în prima repriză şi fără idei în actul secund, PSG pierde cu Nantes, scor 1-3. Este cea de-a doua înfrângere pentru formaţia din Paris în acest sezon de Ligue 1. Prima a fost cu Rennes, în deplasare, scor 0-2, la începutul lunii octombrie.

În clasament, gruparea pregătită de Mauricio Pochettino rămâne lider, cu 59 de puncte acumulate în 25 de partide. Totuşi, diferenţa faţă de Olympique de Marseille, ocupanta locului secund, se poate reduce la zece puncte, dacă formaţia lui Jorge Sampaoli câştigă duminică cu Clermont.

De partea cealaltă, Nantes, fosta echipă a lui Ciprian Tătăruşanu (2017-2019), urcă pe locul al cincilea, cu 38 de puncte, după 25 de etape din Ligue 1.

PSG venea la ora meciului cu Nantes, din etapa a 25-a din Ligue 1 după ce obţinuse o victorie foarte valoroasă cu Real Madrid, scor 1-0, în manşa tur din optimile de finală din UEFA Champions League.

Dar nimic nu prevestea ce avea să se întâmple în campionatul intern, la cinci zile distanţă de succesul adus de Mbappe împotriva formaţiei spaniole.

PSG, condusă surprinzător de Nantes, 0-3 la pauză

La pauză, PSG, cu tridentul stelar format din Messi - Neymar - Mbappe în formula de start, este condusă cu 0-3 de Nantes.

”Canarii”, clasaţi pe locul zece înaintea etapei, au reuşit să dea lovitura în prima parte a jocului prin Randal Kolo Muani, în minutul 4, Quentin Merlin, în minutul 16, şi Ludovic Blas, în minutul 45+5.

PSG este liderul absolut în campionatul din Franţa. Formaţia pregătită de Mauricio Pochettino conduce detaşat Ligue 1, cu 59 de puncte acumulate în 24 de etape. Următoarea clasată, Olympique de Marseille are 46 de puncte.

Afla mai multe despre: psgfranta