Manchester City o învinge cu 4-1 pe Arsenal şi se califică în semifinalele Cupei Ligii

Fotbal

Manchester City a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 4-1 (1-1), echipa Arsenal Londra, calificându-se în semifinalele Cupei Ligii Angliei.

Arsenal are unul dintre cele mai slabe sezoane din istorie în Premier League fiind pe locul 15 cu doar 14 puncte din tot atâtea etape, iar Cupa Ligii era singurul obiectiv pe care formaţia antrenată de Mikel Arteta îl mai putea obţine. O mare eroare de portar şi un gol din ofsaid pentru City într-un meci jucat fără sistemul VAR au contribuit la victoria clară a celor de la City.

Gabriel Jesus a deschis scorul chiar în minutul 3 pentru City însă gazdele au revenit până la pauză şi au egalat prin Lacazette. În partea a doua a jocului, Runarsson scapă mingea în poartă după o execuţie din lovitură liberă a lui Riyad Mahrez. A urmat apoi un nou gol marcat de City prin Phil Foden, gol venit dintr-un ofsaid nesemnalizat de asistent. Pe final, Aymeric Laporte a făcut 4-1 şi a închis tabela.

City ţinteşte că câştige competiţia pentru a 4-a oară la rând. Manchester United este ultima formaţie care a învins formaţia lui Pep Guardiola în Cupa Ligii în urmă cu aproape 5 ani. Miercuri, se dispută ultimele două partide din sferturi, Stoke City - Tottenham şi Everton - Manchester United.