Manchester City, victorie la zero în Londra. ”Cetăţenii” lui Pep au ajuns în fruntea clasamentului din Premier League

Premier League

Manchester City nu s-a împiedicat în lupta la titlu de Fulham, pe care a învins-o în deplasarea de la Londra.

City s-a descurcat excelent la Londra

Manchester City a învins-o, în deplasare, pe Fulham, scor 4-0, în primul meci al etapei a 37-a din Premier League.

Acum ai 50% pentru 24 luni reducere la abonamente la trecerea de pe PrePay. Oferta, la Orange

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 13, prin Josko Gvardiol, servit de Kevin De Bruyne. Guardiola a trebuit să îl înlocuiască pe Nathan Ake, accidentat, în minutul 23, dar tot ”cetăţenii” au condus ostilităţile şi la pauză City a intrat cu avantaj minim, 1-0.

În minutul 59, Bernardo Silva a oferit pasa decisivă pentru golul de 2-0, înscris de Phil Foden, pentru ca tot Silva să vină cu assist-ul pentru al doilea gol al lui Gvardiol, din minutul 71.

Fulham a rămas în zece, după eliminarea lui Issa Diop, din minutul 90+5, pentru al doilea galben, iar Julian Alvarez a transformat penalty-ul acordat şi a bifat al patrulea meci consecutiv în care argentinianul marchează împotriva lui Fulham, meciul încheindu-se cu victoria oaspeţilor, 4-0.

Acum ai nelimitat minute şi SMS, de la 3€/lună, abonament la portare. Oferta, la Orange

Manchester City a făcut 85 de puncte în clasament, cu două peste Arsenal, care este pe locul secund, cu acelaşi număr de meciuri. Fulham e pe locul 13, cu 44 de puncte.

Afla mai multe despre: manchester citypremier leaguearsenal