Meci nebun la fotbal feminin. Barbra Banda a reuşit un hattrick, dar echipa sa tot a fost învinsă într-ul duel cu 11 goluri marcate

Jocurile olimpice

Condusă cu 5-2 în minutul 56, Australia a învins Zambia cu 6-5, duminică, la Nisa, la capătul unui meci nebun din Grupa B, de la Jocurile Olimpice.

Barbra Banda a deschis scorul pentru Zambia în primul minut, dar australiencele au răspuns rapid, Alanna Kennedy egalând şase minute mai târziu.

Dar Banda a mai înscris două goluri (33, 45 + 2) pentru a-şi completa hat-trick-ul, în timp ce Racheal Kundananji a reuşit de asemenea o dublă (21, 56).

Deşi Hayley Raso a marcat şi ea înainte de pauză (35), reducând din diferenţă, jucătoarele lui Tony Gustavsson erau conduse cu 5-2 puţin înainte de o oră de joc.

A fost momentul în care Australia a început să revină. Portarul Zambiei, Ngambo Musole, a marcat mai întâi un autogol (58), înainte ca Stephanie Catley să mai reducă din diferenţă (65) şi apoi să egaleze din penalty (78).

Apoi, Michelle Heyman a oferit Australiei o victorie uimitoare, 6-5, în minutul 90, pentru a finaliza una dintre cele mai impresionante reveniri din fotbalul olimpic.

Afla mai multe despre: jocurile olimpice