Mesajul lui Adrian Mutu pentru jucătorii naţionalei de tineret. Ce le-a transmis selecţionerul după meciul cu Germania

Echipa națională

Naţionala României a remizat alb cu reprezentativa Germaniei şi a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European. La conferinţa de presă, selecţionerul Adrian Mutu a dezvăluit mesajul pe care l-a transmis jucătorilor după ultimul meci disputat în grupele turneului final.

"Băieţii erau în vestiar cu capul jos, cu ochii în lacrimi, dar le-am transmis să meargă înainte, să ţină capul sus, pentru că le-am spus că sunt foarte mândru de ei.

Le-am mulţumit pentru atitudinea lor şi pentru jocurile pe care le-au făcut. Nu ne-a bătut nimeni, dar aşa e în fotbal cu golaverajul. Capul sus, să ia lucrurile bune din acest Campionat European şi să continue pe acest drum.

Aceşti băieţi vor fi pregătiţi pentru saltul la echipa mare, sper să reuşească mulţi în curând şi să facem acolo o echipă foarte puternică" , a spus Adrian Mutu.

Germania - România 0-0 EURO U21

România a terminat la egalitate, scor 0-0, marţi, la Budapesta, meciul cu Germania din ultima etapă a Grupei A a turneului final al Campionatului European de tineret şi a ratat calificarea în sferturile de finală ale competiţiei. Fără să piardă, cu cinci puncte, "tricolorii mici" au terminat grupa pe locul 3, după Olanda şi Germania, la egalitate de puncte, ambele calificate în faza următoare.

În minutul 71, Oaidă a lovit mingea cu mâna în careu, când a respins un balon şutat dintr-o lovitură liberă şi arbitrul a dictat penalty. Nmecha a trimis balonul în bară de la 11 metri.

Şi Măţan a trimis balonul în bară, în primele minute ale jocului. De asemenea, Pieper a trimis mingea în transversală, cu capul, în minutul 90.

Echipele de start:

• România: Vlad - Vlădoiu, Ciobotariu, Paşcanu (R. Drăguşin '63), Haruţ - Itu (Ciobanu '46), Dulca (Moruţan '57), Oaidă - Olaru, Ad. Petre (Oct. Popescu '76), Măţan. Selecţioner Adrian Mutu;
  • Germania: Dahmen - Vagnoman, Pieper, Schlotterbeck, Raum - Baku (Jakobs '82), Dorsch, Maier - Klimowicz (Burkardt '63) - Nmecha, Berisha (Stach '90+1). Selecţioner Stefan Kunz.

Tot marţi, s-a jucat Olanda - Ungaria, scor 6-1 (De Vit '42, Boadu '47, Gakpo '58, '70, Botman '87 şi Brobbey '89 / Bolla '65).

La acest turneu final, România a remizat, scor 1-1, cu Olanda şi a învins, cu 2-1, Ungaria.