Mihaela Buzărnescu, veste mare pentru fani! Anunţul celei de-a 20-a jucătoare a lumii

Tenis

Mihaela Buzărnescu a mărturisit, sâmbătă, că încearcă să se recupereze pentru US Open, deşi după accdeintarea suferită în meciul cu Elina Svitolina a afirmat că nu va putea evolua la turneul de la New York.

”Rămân în New York pentru a mă recupera şi pentru a încerca să joc la US Open!”, a declarat Mihaela Buzarnescu pentru ProSport, la două zile după ce anunţase că nu va putea juca ultimul Grand Slam al anului, care ia startul pe 27 august şi se încheie pe 9 septembrie.

”Veşti bune: nu am vreun os rupt. Veşti rele: mi-a cedat un ligament . Din păcate, nu voi putea participa la US Open, dar voi încerca să mă refac pentru sezonul din Asia. Vă mulţumesc tuturor pentru suport!”, a scris Buzărnescu pe contul de Twitter, după accidentarea suferită în partida cu Svitolina.

Jucătoarea Mihaela Buzărnescu, locul 20 WTA, a abandonat, miercuri, în turul secund al turneului Rogers Cup, de la Montreal, după ce s-a accidentat în setul decisiv al meciului cu sportiva ucraineană Elina Svitolina, numărul 5 mondial. Românca a ţipat şi a plâns pe teren de durere.

După ce Svitolina câştigase primul set cu 6-3 şi în pierduse pe al doilea cu 6-7 (5), în setul al treilea, la scorul de 4-3 pentru sportiva ucraineană, Buzărnescu s-a prăbuşit pe teren, ţipând şi plângând de durere şi ţinându-se de glezna dreaptă. Primele care au intervenit au fost arbitra de scaun, care a încercat să o liniştească pe româncă, şi Svitolina, vizibil îngrijorată, care a adus gheaţă. După ce a primit timp de câteva minute îngrijiri pe teren şi piciorul i-a fost bandajat, Buzărnescu a fost scoasă din incintă pe un scaun cu rotile.

Afla mai multe despre: buzrnescuaccidentareus open