Mihai Stoica a răbufnit în miez de noapte şi a criticat arbitrajul după remiza cu Petrolul: "E viciere de rezultat, de mult nu am mai văzut aşa ceva"

FCSB a fost egalată dramatic în minutul 90+4 în meciul de pe propriul teren cu Petrolul. La reuşita ploieştenilor, campioana României a cerut un fault la o intervenţie asupra lui Şut, iar Mihai Stoica a condamnat şi decizia centralului Vidican de a-l elimina pe Mihai Popescu.

"Este o viciere de rezultat, eu de mult n-am mai văzut aşa ceva. Faze clare, dar toate deciziile au fost greşite. La cartonaşul roşu, trebuia dat, de fapt, cartonaş galben. Mihai Popescu nu foloseşte cotul ca o armă.

Apoi, de ce nu judecă cu aceeaşi măsură şi lovitura lui Jyry? Acolo e folosit cotul ca o armă. Nu mai vorbesc faza de la Olaru, Olaru a fost lovit cu capul în cap, dar lăsăm faza aia. Însă cum poţi să nu fluieri fault la Şut? E fault chiar de galben, pentru că îi pune talpa pe picior lui Şut.

Iar VAR trebuia să analizeze faza la gol la intrarea asupra lui Târnovanu. La ultima reluare, se vede foarte clar cum el joacă mingea, iar jucătorul Petrolului intră în Târnovanu. Intră în el, e fault în atac. De ce nu dai fault în atac?

Au fost atât de multe greşeli de arbitraj împotriva noastră, eu nu cred că se ajungea aici dacă nu erau atâtea greşeli de arbitraj. Ăsta nu a fost arbitraj, a fost ceva greu de calificat. Eu vorbesc în general, nu îmi amintesc o asemenea viciere de rezultat, nu numai împotriva noastră" , a spus Mihai Stoica la Prima Sport.

FCSB - Petrolul 1-1

FCSB a remizat, sâmbătă seară, pe teren propriu, scor 1-1, cu Petrolul, într-un meci din etapa a zecea a Superligii.

Campioana României a deschis scorul în minutul 3, prin Băluţă, iar oaspeţii au egalat pe final, în minutul 90+4, prin Tudorie.

În minutul 30, de la gazde a fost eliminat Mihai Popescu.

În urma acestui rezultat, FCSB a rămas pe locul 10 în clasament, cu 10 puncte obţinute, în timp ce Petrolul se află pe poziţia a 6-a, cu 15 puncte.

FCSB: Târnovanu- Creţu, Dawa, M. Popescu, Radunovic- Şut, Olaru (Edjouma ’75), Tănase (Baeten ’67) - Oct. Popescu (Musi ’67), Bîrligea (Alhassan ’46), Băluţă (Miculescu ’46). Antrenor: Elias Charalambous.

Petrolul: Zima- Hanca (Bratu ’46), Papp, Huja, Dumitriu- Keita, Rădulescu (Tolea ’84), Jesus (Radu ’27), Jyry, Grozav (Bempah ’14) - Tudorie. Antrenor: Sanjin Alagic