Mihăilă convinge la Parma! Fanii sunt entuziasmaţi de ceea ce oferă fosta perlă din Bănie: "Băiatul acesta este chiar bun!"

Valnetin Mihăilă i-a surprins pe fanii şi conducătorii Parmei cu evoluţia foarte bună din partida terminată la egalitate îmotriva celor de la Udinese.

Mihăilă a convins-o pe Parma că merită un loc în primul 11

Parma a făcut egal cu Udinese în etapa 23 din Serie A, scor 2-2. În acest meci, Valentin Mihăilă a fost titular pentru "galben-albaştri" şi a avut o prestaţie foarte bună. Fostul jucător al celor de la Craiova a avut o ocazie mare pe finalul primei reprize, iar în cea de-a doua a scos un penalty, care i-a dublat avantajul Parmei în faţa celor de la Udinese.

În urma prestaţiei sale, Mihăilă le-a câştigat încrederea fanilor care cred că Valentin ar trebui să rămână în primul 11.

"Băiatul acesta este chiar bun!", au scris mai mulţi fani ai Parmei despre Mihăilă, pe Twitter.

Şi Dennis Man a fost pe placul fanilor, chiar dacă a intrat în minutul 66. Suporterii l-au comparat pe fostul fotbalist al celor de la FCSB cu Dejan Kulusevski, care a evoluat pentru Parma, iar acum este un jucător important la Juventus.

Evoluţie fantastică pentru Valentin împotriva celor de la Udinese

Şi antrenorul celor de la Parma a fost mulţumit de evoluţiile celor doi români: "Mihăilă foarte bine...Astăzi Man a intrat şi s-a descurcat foarte bine"

Presa din Italia a scris la finalul partidei despre Valentin Mihăilă şi despre Dennis Man, însă, aceştia nu au fost foarte indulgenţi cu cei doi fotbalişti români. Italienii le-au oferit note de "trecere" lui Man şi Mihăilă. Fostul fotbalist al celor de la FCSB a primit 5.5, iar fostul jucător al celor de la Craiova a luat nota 6.5 (n.r. cea mai mare din lotul Parmei), din partea celor de la Tuttomercatoweb.

"Un ghimpe în apărarea lui Udinese. A fost implicat în acţiunea de la golul de 1-0 şi a câştigat penalty-ul care a mărit avantajul. Cu toate astea, în a doua repriză, nivelul său a scăzut, motiv pentru care îi scădem jumătate de punct", au scris italienii despre Mihăilă.

Iar despre Man: "Încearcă să creeze ceva, nu reuşeşte să aibă continuitate!"

Parma este pe locul 19, are 14 puncte după 23 de partide în Serie A şi are şanse mari să retrogradeze în acest sezon.

Valentin Mihăilă (21 de ani) este cotat la 6 milioane de euro, iar Dennis Man (22 de ani) este evaluat la 6.5 milioane de euro, potrivit celor de la transfermarkt.

Afla mai multe despre: valentin mihaila dennis man parma serie a