Minnesota Timberwolves a redus din handicap şi menţine suspansul în finala Conferinţei de Vest din NBA

NBA

Minnesota Timberwolves a smuls victoria în meciul patru cu Dallas Mavericks, impunându-se cu 105-100, în Texas, şi a redus din handicap în finala Conferinţei de Vest din NBA, fiind condusă la general cu 3-1.

Acum ai nelimitat minute şi SMS, de la 3€/lună, abonament la portare. Oferta, la Orange

Timberwolves a reuşit să răstoarne situaţia pe final de meci, evitând astfel o eliminare umilitoare.

Dallas Mavericks rămâne marea favorită pentru a i se alătura lui Boston Celtics în finala NBA, după ce a surclasat-o cu 4-0 pe Indiana Pacers, în finala Estului.

Minnesota Timberwolves a contat pe Karl-Anthony Towns, jucătorul dominican marcând 25 de puncte, dintre care două coşuri de la trei puncte cu cinci minute înainte de final. Anthony Edwards a completat şi el zestrea câştigătoarei, cu 29 de puncte şi 10 recuperări.

Slovenul Luka Doncic, vedeta lui Mavericks, autor al unui nou triple-duble (categorie statistică de peste 10 unităţi), cu 28 puncte, 15 recuperări şi 10 pase decisive, a ratat însă o aruncare liberă cu 13 secunde înainte de final.

Meciul al cincilea al finalei, care se dispută după sistemul cel mai bun din şapte partide, va avea loc joi la Minnesota.

Acum ai 50% pentru 24 luni reducere la abonamente la trecerea de pe PrePay. Oferta, la Orange

Afla mai multe despre: wolves