Nadal s-a calificat în semifinale la Bastad, după un meci de patru ore cu Navone. Spaniolul, în formă pentru Jocurile Olimpice

Tenis

Rafael Nadal (38 de ani) s-a calificat în semifinale la Bastad, după un meci de patru ore contra argentinianului Mariano Navone (23 de ani).

Nadal a adus aminte de cele mai bune vremuri ale sale. Speranţe din ce în ce mai mari pentru spanioli la Paris

Rafael Nadal s-a calificat vineri în semifinalele turneului ATP 250 Nordea Open, de la Bastad (Suedia).

Spaniolul, în vârstă de 38 de ani şi locul 261 ATP, a câştigat în sferturile de finală de la Bastad pe argentinianul Mariano Navone, în vârstă de 23 de ani şi locul 36 ATP, favoritul numărul 4 al turneului, învingându-l în trei seturi, scor 6(2)-7, 7-5, 7-5.

Meciul a durat aproape patru ore, anume trei ore şi 59 de minute. Acesta a fost al doilea meci ca durată din cariera lui Nadal, în formatul de două seturi din trei. Cel mai lung meci de acest fel al spaniolului a fost în 2009, cu Djokovic, la Roma.

Cu această victorie, Rafael Nadal va evolua în semifinale de la Bastad împotriva croatului de pe locul 130 ATP, Duje Ajdukovic. Este prima semifinală pentru iberic după cea din 2022 de la Wimbledon, pe care nu a mai apucat, totuşi, să o dispute.

Atunci, Nadal a fost forţat să se retragă din cauza unei rupturi musculare abdominale, chiar cu o zi înainte de duelul cu Nick Kyrgios.

Nadal, în formă pentru Olimpiada de la Paris

La finalul carierei sale, Rafael Nadal urmează să participe la proba de dublu a Jocurilor Olimpice de la Paris 2024, alături de Carlos Alcaraz.

Nadal a câştigat o medalie olimpică de aur la simplu în 2008 şi una la dublu în 2016.

Afla mai multe despre: rafael nadaltenisbastad