Olaru, golgheter în Europa League. Căpitanul celor de la FCSB, performanţă uluitoare, de nivel european

FCSB

Căpitanul celor de la FCSB, Darius Olaru (26 de ani), a reuşit să fie lider în clasamentul marcatorilor din Europa League.

Olaru, direct în topul marcatorilor după golurile marcate pe Arena Naţională

FCSB a învins-o pe RFS Riga, din Letonia, scor 4-1, în prima etapă a tabloului principal din Europa League.

Pe Arena Naţională, campionii României au profitat în minutul 8 de o gafă a apărării adverse şi Bîrligea a deschis scorul pentru gazde.

Târnovanu a scos incredibil la Savalnieks, în minutul 19, dar oaspeţii au înscris în minutul 23. Lipuscek a trimis în plasă, arbitrul a anulat golul pentru un fault în atac, dar VAR a validat reuşita oaspeţilor şi scorul a devenit 1-1.

Chiricheş a oferit pasa decisivă în minutul 32 pentru Marius Ştefănescu şi acesta i-a readus pe bucureşteni în avantaj.

În minutul 58, o combinaţie între Bîrligea şi Florin Tănase l-a pus pe Olaru într-o poziţie excelentă şi a fost 3-1 pentru FCSB.

Olaru a primit în minutul 69 o pasă de la nou intratul pe teren Băluţă şi a pus pe tabelă al patrulea gol al gazdelor, scorul final a fost 4-1.

Dar nu numai atât. Cu cele două goluri marcate, căpitanul FCSB-ului a reuşit o performanţă impresionantă.

Olaru conduce în topul golgheterilor din Europa League, fiind la egalitate cu Bruma (Braga), Boulaye Dia (Lazio), Mika Godts (Ajax), Jens Petter Hauge (Bodo/Glimt) şi Ruben van Bommel (AZ Alkmaar), notează site-ul oficial UEFA.

În acest sezon, Darius Olaru a jucat în 15 partide pentru FCSB şi a contribuit cu 10 goluri şi trei pase decisive.

În următoarea etapă din Europa League, FCSB va juca deplasare, în Grecia, la Salonic, cu PAOK-ul lui Răzvan Lucescu.

Afla mai multe despre: fcsbdarius olarueuropa league