Olympiakos - Fiorentina 1-0. S-a scris istorie la Atena! Golul lui El Kaabi din minutul 116 aduce primul trofeu european din istoria Greciei. A doua finală consecutivă pierdută de ”Viola”galerie foto

Olympiakos a învins-o pe Fiorentina, scor 1-0, după 120 de minute. Unicul gol al meciului a fost semnat de marocanul El Kaabi.

LIVE TEXT | Olympiakos - Fiorentina 1-0 (El Kaabi 116)

Echipele de start

• Olympiakos: Tzolakis - Rodinei, Retsos, D. Carmo, Ortega - Hezze, Iborra - Podence, Chiquinho, Fortounis - El Kaabi
  • Rezerve: Paschalakis, Papadoudis, André Horta, El-Arabi, Alexandropoulos, Quini, Masouras, João Carvalho, Jovetić, Richards, Apostolopoulos, Ntoi
  • Fiorentina: Terracciano - Dodo, Milenkovic, M. Quarta, Biraghi - Arthur, Mandragora - Gonzalez, Bonaventura, Kouame - Belotti
  • Rezerve: O. Christensen, Lopez, Beltrán, Ikoné, Ranieri, Nzola, Infantino, Faraoni, Duncan, Kayode, Parisi, Barák

Min 120+5. Meciul s-a terminat, scor 1-0. Olympiakos a câştigat UEFA Conference League!

Min 120. Ocazie mare pentru Fiorentina! Ikone şutează de la şapte metri, dar mingea este blocată din drumul spre poartă de un apărător grec.

Min 116. GOOOOOOOOOOOOOL OLYMPIAKOS! El Kaabi, eroul elenilor din această campanie europeană, îl învinge pe Terracciano cu o lovitură de cap.

Min 109. Ocazie mare pentru Fiorentina! Ikone şutează de la 16 metri, dar Tzolakis respinge.

Min 106. A început repriza a doua de prelungiri.

Mi 105. Prima repriză de prelungiri s-a terminat, scor 0-0.

Min 95. Ocazie mare pentru Olympiakos! Stefan Jovetic şutează de la 16 metri, dar Terracciano resinge în corner cu un plonjon admirabil.

Min 90. Au început reprizele de prelungire!

Min 90+8. Primele 90 de minute s-a terminat, scor 0-0.

Min 78. Ocazie pentru Olympiakos! Iborra reia cu capul, puţin pe lângă poartă, o centrare venită de pe flancul drept.

Min 68. Ocazie uriaşă pentru Fiorentina! Kouame şutează inexplicabil de slab din poziţie ideală. Tzolakis respinge în corner.

Min 65. Ocazie mare pentru Fiorentina! Milenkovic reia cu capul pe lângă poarta lui Tzolakis.

Min 46. A început repriza a doua.

Min 45+1. Prima repriză s-a terminat, scor 0-0.

Min 40. El Kaabi se ciocneşte de Terracciano. Arbitrul portughez dă fault în atac pentru Fiorentina.

Min 25. Ocazie pentru Olympiakos! Restos reia cu capul o centrare venită dincorner, dar Terraciano reţine.

Min 20. O nouă ocazie mare pentru Fiorentina! Bonaventura încearcă să îl lobeze pe Tzolakis, însă portarul grec este la post.

Min 19. Ocazie pentru Fiorentina! Bonaventura şutează foarte slab de la 11 metri.

Min 9. GOL anulat pentru Fiorentina! Milenkovic înscrie după o pasă înşelătoare a lui Cristiano Biraghi, însă se ridică fanionul de la margine.

Min 5. Ocazie pentru Fiorentina! Belotti şutează foarte slab din poziţie bună.

Min 4. Ocazie mare pentru Olympiakos! Podence şutează de la 20 de metri, dar Terraciano este la post şi respinge.

Min 1.A început meciul!

Acum ai nelimitat minute şi SMS, de la 3€/lună, abonament la portare. Oferta, la Orange

Vicecampioana din sezonul trecut, Fiorentina, o întâlneşte pe Olympiakos, aflată la prima sa finală, şi care încearcă să intre în istorie ca prima campioană europeană a Greciei, pe terenul rivalilor de la AEK Atena.

Fiorentina se prezintă la cea de-a şasea finală europeană cu o serie de 13 meciuri fără înfrângere în competiţiile de pe continent, un record al clubului. Elevii lui Vincenzo Italiano sunt hotărâţi să se revanşeze pentru dezamăgirea din sezonul trecut, când au pierdut cu 1-2 în faţa lui West Ham.

Olympiakos - Fiorentina LIVE TEXT, finala Conference League, astăzi, de la ora 22:00, pe orangesport.ro

Olympiakos a început sezonul în Europa League, de unde a fost eliminată, ajungând în Conference League.

Trofeul UEFA Europa Conference League are o înălţime de 57,5 cm şi cântăreşte 11 kg.

Trofeul a fost proiectat în studioul londonez Pentagram.

Portughezul Artur Soares Dias va arbitra finala Conference League dintre Olympiakos FC şi ACF Fiorentina.

Brigada de arbitri a finalei Conference League UEFA Europa 2024:

• Arbitru: Artur Soares Dias (Portugalia)
  • Asistenţi: D: Paulo Soares şi Pedro Ribeiro (ambii Portugalia)
  • Arbitru de rezervă: Glenn Nyberg (Suedia)
  • Rezervă: Mahbod Beigi (Suedia)
  • VAR: Tiago Martins (Portugalia)
  • Asistent VAR: Christian Dingert (Germania)
  • Suport VAR: Marco Fritz (Germania).

Partida de la Atena este considerată una cu grad înalt de risc, peste 5000 de reprezentanţi ai forţelor de ordine fiind desfăşuraţi.

Acum ai 50% pentru 24 luni reducere la abonamente la trecerea de pe PrePay. Oferta, la Orange

Afla mai multe despre: fiorentinaolympiakosfinala conference league