Panduru le-a luat apărarea antrenorilor de la FCSB: "Ce rezolvi dacă-i dai afară? Cu Charalambous şi Pintilii au luat un titlu după foarte mulţi ani"

FCSB a pierdut şi meciul de la Hermannstadt, scor 0-2, şi a rămas penultima în clasamentul Superligii. În urma parcursului dezamăgitor din campionat al campioanei României, Dan Udrea l-a întrebat pe Basarab Panduru dacă ar fi o soluţie înlocuirea antrenorilor Charalambous şi Pintilii.

"De ce să fie în pericol Charalambous şi Pintilii? Pe cine să schimbi? Ce rezolvi dacă îi schimbi pe ei?

În trecut, i-ai tot schimbat pe toţi şi n-ai câştigat un campionat în atâţia ani. Şi ce ai rezolvat? Cu ăştia măcar ai câştigat un campionat, acum de ce să îi schimbi?

De ce să-i schimbi? Ce nu au făcut bine? Nu au făcut bine primul 11? Nu au făcut bine schimbările? De ce i-ai schimba pe aceşti antrenori?" , a spus Basarab Panduru la Prima Sport.

Hermannstadt - FCSB 2-0

Hermannstadt a învins-o, duminică seara, pe teren propriu, scor 2-0, pe FCSB, într-un meci din etapa a şaptea a Superligii.

Sibienii au avut prima mare ocazie a meciului, în minutul 7, când Balaure a fost aproape să înscrie din corner, însă balonul a lovit bara. În minutul 11, acelaşi Balaure a înscris, însă golul a fost anulat după intervenţia VAR, pentru că autorul pasei decisive, Aurelian Chiţu, se afla în offside.

FCSB a marcat şi ea, în minutul 45+3, prin Ngezana, dar şi acest gol a fost anulat, pentru un fault în atac al lui Florin Tănase. Gazdele au deschis totuşi scorul, în minutul 56, când Ianis Stoica a pasat şi Murgia a înscris al treilea său gol din acest sezon.

Scorul final a fost stabilit de Ronaldo Deaconu, în minutul 90+6. Hermannstadt s-a impus cu 2-0, reuşind a doua victorie a sezonului, şi se află pe locul 8, cu 8 puncte. FCSB este penultima în clasament, cu doar cinci puncte.

• FC HERMANNSTADT: Căbuz – Oroian, V. Găman, Ionuţ Stoica, Tiago Goncalves – A. Ivanov – S. Balaure (R. Deaconu 61), Murgia, Biceanu (D. Iancu 66), Ianis Stoica (F. Bejan 86)– A. Chiţu (Neguţ 66). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu
  • FCSB: Târnovanu – G. Pantea (V. Creţu 61), Ngezana (Chiricheş 46), Dawa, Panţîru - Lixandru, Edjouma – M. Ştefănescu (Oct. Popescu 46), Fl. Tănase (Baba Alhassan 75), Al. Băluţă – D. Popa (Miculescu 75). ANTRENOR: Elias Charalambous