Pentru asta s-a inventat tehnologia "Goal Line"! FOTO | Gol validat pentru 9 milimetri în Premier League!galerie foto

Premier League

Fază inedită petrecută în prima etapă a sezonlui din Premier League, în partida Newcastle - Tottenham.

Londonezii au deschis scorul în startul partidei, în minutul 8, la o fază decisă cu ajutorul tehnologiei Goal Line.

După un corner executat de pe partea dreaptă mingea a fost trimisă spre poarta lui Dubravka de Vertonghen, însă portarul gazdelor a părut să respingă balonul de pe linia porţii.

Arbitrul a lăsat iniţial jocul să continue, însă ulterior a indicat centrul terenului, fiind avertizat de ceasul conectat la sistemul Goal-Line că balonul a trecut linia porţii.

Iar reluările au confirmat că decizia a fost una corectă, chiar dacă la limită: balonul depăşise cu doar 9 milimetri linia porţii lui Newcastle.

Gazdele au revenit în meci rapid şi au înscris prin Joselu pentru 1-1 (11), însă Spurs a revenit în avantaj prin Dele Alli, şapte minute mai târziu.

Afla mai multe despre: linia portiigoltottenhamnewcastle