Petrea îşi avertizează echipa: ”Nu am avut concentrare şi nici luciditate în faţa porţii. Am aşteptări mari de la toţi jucătorii!”

Dinamo s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), rivala FCSB, deţinătoarea trofeului.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Adam Nemec în minutul 55:  Anton a centrat dintr-o lovitură liberă de pe partea dreaptă, de la peste 20 de metri de poartă, iar Nemec a marcat cu capul.

”Înfrângere dureroasă, mai ales că este al doilea meci în care nu marcăm! Toţi jucătorii care fac parte din lot au valoare şi trebuie să demonstreze de la meci la meci asta. A fost oarecum asumată, dar eu zic că am făcut un meci destul de bun. Am ratat mult, nu am avut concentrare şi nici luciditate în faţa porţii. Când ajungi într-o fază superioară, Cupa României devine un obiectiv. A fost şi o perioadă aglomerată, iar acum ne rămâne să ne concentrăm pe campionat, să nu mai avem alte surprize” a spus antrenorul Toni Petrea, la finalul jocului.

”Din păcate, v-am spus, nu am reuşit să marcăm şi am intrat într-un joc de luptă. Am primit un nou gol din fază fixă şi nu cred că este normal, mai ales că am discutat că astfel de momente pot decide meciuri, nu este în regulă deloc. Dennis Man era golgheterul echipei şi putem spune că este o pierdere, dar chiar şi după plecarea lui, ne-am creat destul de multe situaţii. Chiar şi când am marcat mai mult, am avut multe alte ocazii. Probabil lipsă de concentrare în faţa porţii, una pe care trebuie să o eliminăm. Eu am aşteptări mari de la toţi jucătorii, vreau ca de la meci la meci să se depăşească, să le crească valoarea. Normal că am aşteptări de la ei toţi. Sper să nu fie un moment foarte dificil, chiar dacă am pierdut două meciuri şi nu este plăcut. Normal că nu sunt bucuros, dar rămâne să discutăm şi să tragem concluziile” a mai spus antrenorul formaţiei FCSB.

El a remarcat revenirea lui Dragoş Nedelcu, cel care a purtat şi banderola de căpitan a roş-albaştrilor în acest joc: ”Nedelcu a făcut o partidă bună, după o perioadă lungă de inactivitate. Cred că s-a achitat destul de bine de sarcini. Nu mai putea, mi-a zis de la pauză că nu crede că poate să ducă tot meciul, eram convins de chestia asta” a mai spus Petrea, după meci.

Cele două formaţii s-au întâlnit şi în campionat, în urmă cu o săptămână, tot pe Stadionul Dinamo, când FCSB s-a impus cu 1-0. Au mai obţinut calificarea în sferturi Dunărea Călăraşi, Petrolul, Chindia Târgovişte şi U Cluj. Joi, se vor disputa partidele Viitorul Pandurii – Gaz Metan Mediaş (ora 15.00), ASU Politehnica Timişoara – AFC Astra (ora 17.45) şi FC Botoşani – Universitatea Craiova (ora 20.30).

Afla mai multe despre: toni petreafcsb