Premieră în NHL. Florida Panthers a câştigat pentru prima dată în istorie Cupa Stanley

Hochei pe gheață

Florida Panthers a câştigat pentru prima oară în istoria sa Cupa Stanley, trofeul rezervat campioanei din NHL, după ce s-a impus la limită în meciul al şaptelea al finalei, cu scorul de 2-1, în faţa formaţiei Edmonton Oilers, luni seara, la Sunrise (Florida).

Gazdele au deschis scorul după cinci minute de joc, prin Carter Verhaeghe, însă Oilers a egalat rapid, prin Mattias Janmark (7), înainte ca Panthers să înscrie golul victoriei în minutul 36, prin Sam Reinhart. Portarul Serghei Bobrovski a contribuit la rândul său la acest succes cu 23 de intervenţii decisive.

Florida Panthers a cucerit în premieră cel mai râvnit trofeu din hocheiul profesionist, nu însă fără emoţii, după ce începuse în forţă această finală, reuşind să câştige primele trei partide din cele şapte programate. Oilers a revenit însă şi s-a impus în următoarele trei jocuri restabilind egalitatea, campioana fiind stabilită astfel în meciul decisiv.

Edmonton Oilers a ratat şansa de a deveni a doua echipă din istoria NHL care câştigă Cupa Stanley după ce a pierdut primele trei meciuri ale finalei. Singura formaţie care a reuşit până acum această performanţă a fost Toronto Maple Leafs, în urmă cu 82 de ani.

Florida Panthers a acces în finala NHL şi în sezonul trecut, fiind învinsă cu 4 victorii la 1 de Vegas Golden Knights.

Afla mai multe despre: florida