Primele concluzii după duelul lider - campioană: ”A fost o singură echipă pe teren: Farul. Nu am înţeles ce a jucat CFR” | EXCLUSIV

Fotbal intern

Farul Constanţa a avut câştig de cauză în duelul care poate decide campionatul. Liderul la zi din Superligă a trecut la limită de campioana încă în exerciţiu a României, după un meci în care nervii au fost întinşi la maxim mai ales la final.

Farul Constanţa a învins-o pe CFR Cluj, scor 1-0, în etapa a cincea din play-off-ul Superligii.

După o primă repriză fără gol, Farul a deschis scorul în minutul 53. Grameni a pasat lui Băluţă, iar acesta a trimis lui Mazilu, care a înscris.

În minutul 89, Gustavo Marins şi Janga au intrat la un balon în careul gazdelor, arbitrul Sebastian Colţescu a dictat iniţial penalty, dar, după intervenţia VAR, a anulat lovitura de pedeapsă, considerând că Marins a lovit mingea.

Duelul de la Ovidiu dintre liderul campionatului şi campioana în exerciţiu a fost analizat în detaliu şi în studioul Orange Sport de experţii Basarab Panduru şi Mihai Stoica.

Amândoi au căzut de acord că Farul Constanţa a fost echipa cu un joc mai bun şi care a meritat să ia cele trei puncte.

”Cred că victoria e meritată. Farul a jucat mai mult, CFR puţin spre deloc

(n.r. despre posibilul penalty pentru CFR) Mi s-a părut că nu, dar când m-am uitat mai atent parcă piciorul a venit pe direcţia de mers a lui Janga.

Acolo ar fi singura problemă. Piciorul drept nu are treabă cu cum te duci spre minge, e din alt film.

Nu ştiu dacă e penalty, dar dacă e un semn de întrebare e la piciorul drept. La piciorul stâng, nu, că dă în minge. Nu ştiu ce să zic.

CFR face unul dintre cele mai proaste meciuri, nu că celelalte ar fi fost foarte bune.

Boateng să zicem că are o scuză că nu joacă ultimele cinci meciuri. Uitaţi-vă la Burcă, mie mi se pare că de la Burcă pleacă multe probleme”, a declarat Panduru, la Orange Sport.

De cealaltă parte, Mihai Stoica a fost ceva mai tranşant cu CFR Cluj şi mai darnic cu laudele la adresa Farului.

”Dacă decizia e corectă la anularea penalty-ului, nimeni nu poate pune la îndoială victoria. A fost o singură echipă pe teren.

(n.r. despre posibilul penalty pentru CFR) E contact, dar nu simulează Janga. La gol, Scuffet a ieşit <<Treceţi de mine şi daţi gol>>.

Eu nu am înţeles ce a jucat CFR, că de construit nu o face niciodată. Dacă tot joci minge lungă, de ce trebuie să fii aşa sus cu fundaşii?

Sunt foarte lenţi fundaşii. Pasa lui Grameni e excepţională, dar e greşeală de bloc defensiv foarte mare.”, a adăugat şi Mihai Stoica.

Farul rămâne pe primul loc în clasament, cu 42 de puncte, la patru puncte de ocupanta locului secund, CFR Cluj, care are 38 de puncte. Este prima înfrângere suferită de clujeni în acest play-off.

Afla mai multe despre: farul cfrpandurumihai stoica