Primele reacţii după victoria clară a giuleştenilor cu U Cluj: ”Rapid nu a luat gol şi când ia, nu se pune” / ”Cel mai dezechilibrat meci” | EXCLUSIV

Fotbal intern

Experţii Orange Sport, Basarab Panduru (53 de ani) şi Mihai Stoica (58 de ani), au tras concluziile după ce Rapid s-a impus în meciul cu U Cluj la scor de neprezentare. A fost prima victorie reuşită de giuleşteni în noul sezon.

Rapid a câştigat partida cu U Cluj, scor 3-0, în etapa a doua din noul sezon al Superligii României.

În prima repriză de la Mediaş, partida a fost una echilibrată. Rapid a avut cea mai mare ocazie de gol în minutul 40, când Funsho Bamgboye a primit de la Dugandzic, dar a trimis direct în braţele lui Gorcea.

Giuleşteni au deschis totuşi scorul, în minutul 45, prin Dugandzic, şut deviat de la marginea careului.

Repriză secundă a început cu marea ocazie a lui Cîrjan. Acesta a primit de la Funsho, a intrat în careu şi a încercat să îl dribleze pe Gorcea, care i-a suflat balonul.

În minutul 62, Vătăjelu a trimis în propria poartă un balon centrat de pe stânga şi bucureştenii conduceau cu 2-0.

Chipciu a trimis în bară, în minutul 68, dar golul a venit tot în poarta gazdelor. Papeau a înscris în minutul 72 stabilind scorul final.

La finalul meciului, în studioul Orange Sport au fost invitaţi Basarab Panduru şi Mihai Stoica, iar cei doi analişti au făcut analiza partidei de la Mediaş.

Panduru a fost de părere că Rapid a meritat cu prisosinţă victoria şi a remarcat un jucător din echipa lui Cristiano Bergodi.

”A fost singură echipă pe teren, Rapid. A fost mult mai bună. U Cluj, cu ce jucători are, ce nume are, te întrebi de ce joacă aşa. Funsho mi s-a părut că a făcut un meci bun. Victoria e bună, frumoasă, dar să vedem mai departe.

Rapid nu a luat gol şi când ia, nu se pune (n.r. meciul cu Sepsi). Cred că şi Bergodi are nevoie să vadă echipa, să facă primul 11”, a declarat Panduru, la Orange Sport.

De asemenea, Mihai Stoica a punctat faptul că Rapid a fost net superioară celor de la U Cluj şi a evidenţiat schimbările operate de Cristiano Bergodi în echipa de start a giuleştenilor.

”Cel mai dezechilibrat meci a fost ăsta. Şi Rapid a fost bună, dar şi U Cluj sub aşteptări. Şi la Ploieşti a caştigat un punct cu şansă. A ratat Budescu penalty.

Au jucători cu experienţă, dar plecarea lui Thiam se resimte. La atacanţii lor nu e un număr 9 clar. Astăzi nu au avut absolut nicio şansă.

Rapid a avut foarte multe ocazii. Sunt nişte schimbări foarte mari (n.r. cu Bergodi). Dragoş Grigore nu a intrat nici când s-a accidentat Cristea. E al patrulea fundaş.

Junior Morais nu mai prinde formula, joacă Braun care vine din fundaş dreapta. Bergodi nu mizează pe Grigore şi Morais. Kait care era printre cei mai importanţi anul trecut, la fel”, a adăugat şi Mihai Stoica.

În urma acestui meci, Rapid a acumulat patru puncte, iar U Cluj are unul singur, după primele două runde din Superligă.

Afla mai multe despre: u cluj rapidbasarab pandurumihai stoica