Problema găsită de Mirel Rădoi în naţionala României. A discutat cu tricolorii: "Am încercat să descoperim asta"

Selecţionerul Mirel Rădoi îşi doreşte eficienţă la finalizare, după ce a observat ocaziile pe care le are naţionala României. Antrenorul a identificat problema şi a discutat cu jucătorii.

Mirel Rădoi, după România - Liechtenstein 2-0

România a învins, duminică seară, cu scorul de 2-0 (2-0), selecţionata din Liechtenstein, într-un meci disputat cu public pe Arena Naţională, în etapa a cincea a grupei J a preliminariilor europene pentru Cupa Mondială din 2022.

"Sunt sincer, mă bucur de victorie, de rezultat, dar mai mult de rezultatul din prima repriză. Dacă am fi continuat cu golurile în repriza secundă, am fi crezut că meciul din Macedonia de Nord ar fi fost uşor. Şi cu Germania, şi cu Anglia, am avut ocazii, dar la finalizare ne relaxăm. Am încercat să descoperim cu jucătorii care sunt mecanismele de la finalizare. Pentru repriza a doua sunt mulţumit. Dacă era 6-0, voiam ca golurile să fie marcate în prima repriză. La noi nu există titulari şi rezerve.

La debut, Markovic nu a fost rău. E clar că mai are nevoie de antrenamente să înţeleagă ce vrem noi. Când va avea minute mai multe şi la naţională, va avea prestaţii mai bune şi la naţională", a declarat Mirel Rădoi.

Prima reprezentativă a României a marcat nouă goluri în actuala ediţie de preliminarii, cu două mai puţine decât Macedonia de Nord şi cu patru mai puţine decât Germania.

Clasamentul Grupei J: 1. Germania – 12 puncte, 2. Armenia – 10 puncte, 3. România – 9 puncte, 4. Macedonia de Nord – 8 puncte, 5. Islanda – 4 puncte, 6. Liechtenstein – niciun punct.

Afla mai multe despre: mirel radoiechipa nationala