Probleme mari la echipa care fuge de retrogradare! "Sunt întârzieri salariale de trei luni de zile"

Superliga

Antrenorul Academicii Clinceni, Ilie Poenaru, a dezvăluit că salariile jucătorilor nu au mai fost plătite de trei luni. Totuşi, echipa a primit promisiuni că situaţia se va remedia.

Academica Clinceni - Chindia Târgovişte s-a terminat 1-0, la Clinceni, partidă decisă de golul marcat de Jakub Vojtus, în minutul 54. Yameogo de la Chindia Târgovişte a fost eliminat în minutul 90+4.

La finalul partidei, Ilie Poenaru a dezvăluit că sunt restanţe salariale la echipă: "Ştiţi cum e. Am luat cele trei puncte, foarte importante. Eu sunt foarte pretenţios. Vreau şi rezultat, şi joc. Este o încărcătură destul de mare şi o presiune. Uneori apar şi această crispare şi aceaste greşeli de pase. E bine. Era foarte important acest rezultat, e un meci de şase puncte. Şi jucătorii au alt moral şi cred că o să vedeţi un alt joc la Sibiu.

Am câştigat un meci, dar mai e mult de jucat. Cum toată lumea are probleme, probleme sunt şi la noi. Sunt întârzieri salariale de trei luni de zile. Avem promisiuni că într-o foarte scurtă perioadă se vor rezolva. Domnul primar a venit şi a fost foarte sincer şi le-a spus să mai aibă puţin răbdare. Azi băieţii au primit o primă, doar pentru meciul de azi, de la nişte oameni importanţi, care au venit. Pe 6 iulie vom şti ce se întâmplă cu el, atunci va fi în faţa comisiei. Suntem puţini acum, sperăm să revină la antrenamente", a declarat Ilie Poenaru.

În urma victoriei cu Chindia Târgovişte, Academica Clinceni a ieşit din zona retrogradării şi a urcat până pe locul 10, cu 20 de puncte, cu trei mai multe decât adversara de luni, care are 17 puncte şi e pe locul de baraj.

Afla mai multe despre: academica clinceniliga 1