"Pentru că îl cheama Hagi trebuie să şi joace?". Dănuţ Lupu, discurs acid la adresa lui Ianis după victoria din Cipru: "Pe Mitriţă nu l-a băgat"

Echipa națională

Ianis Hagi, fotbalistul român al celor de la Rangers, a intrat în minutul 72 al partidei dintre Cipru şi România, de la Larnaca.

Fotbalistul în vârstă de 25 de ani, legitimat la Glasgow Rangers, a fost introdus pe teren în repriza secundă a partidei naţionalei României de la Larnaca, în faţa selecţionatei din Cipru.

"Tricolorii" s-au impus cu scorul de 3-0 în partida din etapa a treia a grupei din UEFA Nations League şi sunt primii în grupă, cu nouă puncte.

Ianis Hagi a contribuit la succesul obţinut de selecţionata lui Mircea Lucescu, la a doua partidă a lunii septembrie, pe teren propriu cu Lituania. Atunci, Hagi reuşea să obţină lovitura de la "11" metri, transformată de Răzvan Marin, la scorul de 1-1.

Fostul internaţional român, Dănuţ Lupu, este împărţit în ceea ce priveşte sprijinul primit de Ianis Hagi în ultima perioadă, în condiţiile în care sunt jucători care nu au primit aceleaşi minute din partea selecţionerului echipei naţionale, Mircea Lucescu, în ultimele acţiuni ale selecţionatei României.

Dănuţ Lupu: "Ianis, ca să fie la nivelul pe care mi-l doresc eu, trebuie să joace"

"Am spus-o şi o repet. Ianis, ca să fie la nivelul pe care mi-l doresc şi eu şi pe care şi-l doreşte toată lumea, trebuie să joace. Dar ca să o luăm şi pe partea cealaltă… Întrebi de ce e supărat Mitriţă… El e titular etapă de etapă şi uite că nu l-a băgat să joace. Poate să fie supărat?

Bîrligea e titular meci de meci la FCSB şi nu e convocat... Am putea discuta foarte mult, dar e vorba de nea Mircea şi nu pot...", a declarat Dănuţ Lupu, la Fanatik.

Lupu a continuat şi a vorbit despre diferenţele dintre alţi jucători importanţi ai naţionalei, precum Andrei Raţiu şi Radu Drăguşin, şi Ianis Hagi, la nivelul discuţiilor din jurul jucătorilor primei selecţionate.

"Mie îmi place şi nu-mi place toată chestia asta cu Ianis, Ianis, Ianis, Ianis... Toată lumea vrem să-l ajutăm, dar important este să se ajute şi el. Eu spun să vorbim despre Ianis în momentul în care o să joace. Momentan nu joacă.

Toţi vrem să-l ajutăm, dar pe altă parte mai sunt şi alţii care trebuie ajutaţi. De ce doar pe el să-l ajutăm? Mitriţă, Bîrligea… Poate şi Mitriţă merita şi avea nevoie să fie ajutat. Pe Ianis îl bagă meci de meci, pe Mitriţă nu l-a băgat...

Nimeni n-a vorbit de Raţiu şi de Drăguşin cât vorbim de Ianis. De ce? Pentru că-l cheamă Hagi trebuie să şi joace? Trebuie şi convocat? Eu îmi doresc ca acest copil să joace şi să vorbească prin joc şi să nu mai fie nevoie să-l ajutăm. Că nu are nici saci, n-are nici ghiozdan în spate ca să-l ajutăm", a mai spus Lupu.

Afla mai multe despre: echipa nationaladanut lupuianis hagiromaniacipru