Descarcă aplicația: orange sport Live TV Orange Sport: 1 2 3 4

Reacţia lui Gâlcă după calificarea dramatică a Craiovei în cupele europene: "E cam dur"

Universitatea Craiova a obţinut calificarea în preliminariile Conference League, după victoria reuşită, la loviturile de departajare, în faţa Universităţii Cluj.

Acum ai 50% pentru 24 luni reducere la abonamente la trecerea de pe PrePay. Oferta, la Orange

"Mă aşteptam să fie un meci foarte greu, dar să treci de la extaz la agonie într-un singur moment, apoi şi invers... E cam dur. Suntem bucuroşi, e important să joci în cupele europene. Te gândeşti la toate în asemenea momente, dar am trăit cu speranţa că rămânem concentraţi în meciul rămas.

A fost final de sezon, sunt multe lucruri, a fost presiune mare pe ambele echipe, cred că toate acestea şi-au spus cuvântul acolo în faţa porţii. I-am felicitat pe băieţi în vestiar, au avut atitudine, au crezut tot timpul în ei şi au reuşit să ducă echipa în cupele europene" , a spus Constantin Gâlcă.

Acum ai nelimitat minute şi SMS, de la 3€/lună, abonament la portare. Oferta, la Orange

U Craiova joacă în Conference League

Universitatea Craiova a învins-o pe Universitatea Cluj, duminică, scor 6-5, în urma loviturilor de departajare, şi va evolua în turul doi preliminar al Conference League.

Universitatea Cluj a ajuns în finala barajului învingând în semifinală, scor 2-0, formaţia Oţelul Galaţi.

Universitatea Craiova a încheiat play-off-ul Superligii pe locul trei, care i-a dat dreptul să participe la barajul pentru Conference League.

Duminică, după 90 de minute, scorul a fost 0-0. În prelungiri, scorul a devenit 1-1, pentru craioveni marcnd Houri ‘120 (penalty) şi pentru clujeni Nistor ‘120+10 (penalty).

La loviturile de departajare, craiovenii s-au impus cu 5-4.

• UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Soiri (Ndong 96), Zajkov, Raul Silva, Bancu - Al. Creţu, Mateiu (Koljic 57), Mekvabishvili – Danciu (Bană 46), A. Ivan (Houri 75), Al. Mitriţă (Markovic 113). ANTRENOR: Costel Gâlcă
  • UNIVERSITATEA CLUJ: Gertmonas – Oancea (B. Mitrea 113), Thalisson, Masoero, Chipciu – R. Silaghi (V. Gheorghe 77), G. Simion, Bic - Nistor – Anselmo (Doukoure 86), Roger (Chinteş 77; F. Ilie 120). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

Afla mai multe despre: galca