Reacţia lui Târnovanu după ce a comis penalty-ul din care West Ham a egalat-o pe FCSB: ”Nu mi-a venit să cred, m-a lovit foarte tare, am rămas şi fără aer”

Ştefan Târnovanu a comentat cele întâmplate în careul său în minutul 68 al meciului dintre West Ham şi FCSB.

La Londra, FCSB a avut de partea ei scorul timp de aproape 70 de minute. Andrei Cordea a deschis tabela în prima repriză, dar englezii au revenit în joc în partea a doua şi s-au impus în cele din urmă cu 3-1.

FCSB a condus la pauză, dar totul s-a schimbat în minutul 68. West Ham a beneficiat de un penalty acordat în urma unui contact între Ştefan Târnovanu şi Maxwel Cornet.

Jarrod Bowen a transformat lovitura de la punctul cu var, iar revenirea ”ciocănarilor” a fost desăvârşită de Emerson şi Michail Antonio, care au dus scorul final la 3-1.

Reacţia lui Tîrnovanu după ce a comis penalty-ul din care West Ham a egalat-o pe FCSB

Târnovanu a reacţionat şi el cu privire la faza la care a fost protagonist. Tânărul portar al vicecampioanei României consideră că nu trebuia să se acorde penalty, ci, dimpotrivă, adversarul ar fi cel care ar fi comis fault în atac.

După contactul cu Târnovanu, Cornet nu a mai putut continua partida şi a fost schimbat cu Pablo Fornals.

”A fost un meci bun, primele 70 de minute senzaţionale! Apoi, a venit penalty-ul, îmi menţin părerea că nu a fost. Rămân cu un sentiment neplăcut. Poate dacă nu s-ar fi acordat penalty am fi rezistat până la final şi am fi scos măcar un egal.

Am vrut să prind mingea, el a intrat cu cotul în mine, apoi s-a lovit cu faţa de umărul meu. Cred că de asta a şi ieşit (n.r. Cornet nu a putut continua meciul şi a fost înlocuit). Îmi menţin părerea, sunt 100% convins că nu a fost penalty.

Nu mi-a venit să cred, m-a lovit foarte tare, am rămas şi fără aer. Apoi m-am uitat şi am văzut că a dat penalty. Nu mi-a venit să cred pe moment, dar asta este, trebuie să învăţ din asta”, a declarat Ştefan Târnovanu, duîpă meciul de la Londra.

Fostul arbitru Adrian Porumboiu consideră că decizia lui Benoit Bastien de a acorda penalty este una justificată.

Afla mai multe despre: fcsbtirnovanu