Reacţia lui Thomas Tuchel, după victoria clară obţinută de Chelsea în faţa lui Lille: "Am fost excelenţi... În primele zece minute" :)

Chelsea s-a impus cu 2-0 în meciul cu Lille şi a luat o opţiune serioasă pentru calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

"A fost un meci dificil, însă este o victorie meritată. Am fost excelenţi în primele zece minute, am avut ocazii şi am înscris primul gol, dar apoi am fost puţin prea pasivi, am jucat prea jos.

Nu am fost însă niciun moment în pericol, ne-am apărat foarte bine la loviturile libere şi am rămas încrezători. Am reuşit încă o dată să nu luăm gol şi asta într-un mod foarte meritat. A trebuit să muncim din greu pentru a nu le oferi ocazii adversarilor.

Am avut unele momente foarte bune, alte momente slabe, erori neprovocate, pierderi evitabile de mingi, care uneori ne-au făcut să suferim", a spus managerul lui Chelsea, Thomas Tuchel.

Chelsea a deschis scorul în minutul 8 al partidei cu Lille, prin germanul Kai Havertz (8), iar apoi şi-a majorat avantajul în repriza secundă, prin americanul Christian Pulisic (63).

Meciul retur este programat pe 16 martie, în Franţa.

Afla mai multe despre: tuchel