Reacţia presei din Olanda după victoria împotriva României, din optimile de la EURO 2024: "În sfârşit în elita Europei"

EURO

România a suferit o înfrângere împotriva selecţionatei Ţărilor de Jos, în faza optimilor de finală de la EURO 2024.

România a fost eliminată de la EURO 2024, în faza optimilor de finală, de naţionala Olandei, într-un meci încheiat cu scorul de 3-0 în favoarea batavilor. Selecţionata lui Ronald Koeman a reuşit să-şi impună jocul după primele 15 minute ale partidei în care "tricolorii" au reuşit să pună probleme apărătorilor neerlandezi.

Presa din Olanda a analizat rezultatul şi totodată calificarea "Portocalei Mecanice" în faza sferturilor de finală, acolo unde vor întâlni câştigătoarea partidei dintre Austria şi Turcia.

Olandezii, mulţumiţi de victoria selecţionatei lui Koeman

"În ultimele două participări, echipa olandeză a dezamăgit complet, după ce a fost eliminată în optimile de finală ale EURO 2020, iar la EURO 2016 nu a participat. Acum, echipa olandeză se întoarce în sfârşit în elita Europei. Este pentru a noua oară când Olanda termină în primele opt ale unui Campionat European.

Cele câteva înţepături ale României chiar înainte de pauză au servit drept avertisment pentru echipa olandeză. Românii au reuşit să rămână drepţi cu ceva efort.", au scris cei de la vi.nl.

Alte publicaţii importante de sport din Ţările de Jos, au reacţionat imediat după triumful selecţionatei lui Ronald Koeman din primul meci eliminatoriu de la EURO 2024.

"Gakpo şi Malen conduc echipa naţională: Olanda se califică în sferturile de finală", a titrat publicaţia voetbalnieuws.nl

"Cody Gakpo şi Donyell Malen ghidează echipa olandeză către sferturile de finală ale Campionatului European cu o victorie binemeritată în faţa României", au scris cei de la ad.nl

Olanda poate obţine un loc în primele patru echipe ale continentului dacă se va impune în faza sferturilor de finală, împotriva câştigătoarei duelului dintre Austria şi Turcia.

Afla mai multe despre: euro 2024romaniaolanda