Serena Williams s-a calificat în optimi la Roland Garros, unde o va întâlni pe Maria Şarapova

Tenis

Jucătoarea americană Serena Williams, locul 451 WTA, a învins-o, sâmbătă, scor 6-3, 6-4, pe sportiva germană Julia Goerges, numărul 11 mondial, şi s-a calificat în optimile turneului de la Roland Garros.

Fostul lider mondial a obţinut o victorie lejeră, după o oră şi 16 minute de joc, şi o va întâlni în optimi pe rusoaica Maria Şarapova, cap de serie numărul 28 şi locul 30. Sâmbătă, Şarapova a eliminat-o pe jucătoarea cehă Karolina Pliskova, a şasea favorită şi locul 6 WTA, după ce s-a impus, scor 6-2, 6-1, într-o oră de joc.

Meciul se va disputa luni. Va fi cea de-a 22 întâlnire dintre Şarapova (31 de ani) şi Serena (36 de ani). Doar două partide au fost câştigate de Maria Şarapova, americanca impunându-se în celelalte 19 meciuri.

Învingătoarea dintre Serena Williams şi Maria Şarapova va evolua în sferturi contra câştigătoarei meciului Garbine Muguruza (Spania, locul 3 WTA) - Lesia Ţurenko (Ucraina, locul 39 WTA).

Afla mai multe despre: serenasharapovaroland garros