Sezon nou, acelaşi Messi! Barcelona - Alaves 3-0, cu un gol istoric reuşit de argentinian

FC Barcelona

Barcelona s-a impus în faţa celor de la Alaves, scor 3-0, în prima etapă a sezonului, într-un meci transmis în direct de Telekom Sport.

Toate cele trei goluri au venit în repriza secundă, după un prim act încheiat la egalitate.

Lionel Messi a fost din nou eroul catalanilor, starul argentinian reuşind o dublă, în minutele 64 şi 90+2.

Prima reuşită a venit după o lovitură liberă executată inteligent de Messi, pe sub zid, şi a reprezentat golul 6.000 înscris de Barcelona în La Liga. Messi a închis tabela la ultima fază a partidei (90+2), după ce a primit o pasă în careu de la Suarez, a preluat cu toată opoziţia fundaşilor şi a înscris simplu.