”Sparta Praga nu s-a retras. Dacă putea să dea 5, ar fi dat 5”. A scăpat FCSB de mai multe goluri?

Unul dintre cei mai importanţi jucători din istoria recentă a celor de la FCSB a comentat eliminarea echipei din Champions League.

FCSB a fost eliminată din Liga Campionilor de Sparta Praga, care s-a impus cu scorul de 3-2, pe stadionul Ghencea, în manşa secundă din turul al treilea preliminar.

Despre acest meci din Ghencea şi şansa ratată a FCSB-ului de a avansa în play-off-ul Ligii Campionilor a vorbit şi Raul Rusescu.

Fostul atacant al roş-albaştrilor a ajuns la concluzia că FCSB a avut un parcurs mai mult decât decent în preliminariiile Ligii Campionilor şi îi dă prima şansă în ”dubla” cu Linz din play-off-ul Europa League.

”Am văzut o a doua repriză total diferită faţă de prima. Am văzut o altă echipă, altă idee de joc, o echipă care şi-a dorit să arate că ceea ce s-a întâmplat în prima repriză a fost o greşeală.

N-a fost de ajuns însă. Greşelile personale din prima repriză ne-au costat calificarea. Jucătorii de pe bancă au intrat bine. Sparta Praga nu s-a retras, dacă putea să dea 5, ar fi dat 5.

FCSB putea mai mult. Sunt nişte greşeli monumentale în faza aceasta a competiţiei. Dacă măcar una dintre ele nu s-ar fi întâmplat, atunci am fi avut prelungiri. Parcursul din Liga Campionilor a fost foarte bun.

FCSB este favorită cu LASK Linz. Este un echilibru, poate 55% şanse pentru FCSB. Este un adversar de care trebuie să trecem”, a declarat Rusescu, potrivit Gsp.

Raul Rusescu a jucat 147 de meciuri la FCSB şi a contribuit cu 59 de goluri şi 24 de pase decisive.

Afla mai multe despre: fcsbuclraul rusescu