”Suntem printre favoritele la titlu”. Mihai Rotaru, optimist pentru noul sezon de Superligă

Echipa CS Universitatea Craiova a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 3-2, gruparea Sepsi OSK, în ultima etapă, a zecea, din play-off-ul Superligii. Craiovenii vor disputa un meci de baraj pentru intrarea în cupele europene.

Universitatea Craiova a câştigat, pe teren propriu, scor 3-2, cu Sepsi Sfântu Gheorghe, în etapa a 10-a din play-off-ul SuperLigii (ultima).

Golurile din această partidă au fost marcate de Ştefan Bană (minutul 46), Elvir Koljic (minutul 52) şi Andrei Ivan (minutul 79) pentru olteni, respectiv Marius Ştefănescu (minutul 21) şi Gabriel Debeljuh (minutul 66) pentru covăsneni.

Rotaru, încredere deplină în Gâlcă

Mihai Rotaru, patronul Universităţii Craiova, are încredere deplină în Costel Gâlcă (52 ani), motiv pentru care crede că în sezonul viitor, Craiova se numără printre favoritele la titlu.

„Mă bucur pentru Costel, are o medie de 2,16 puncte pe meci în play-off. Cu o matematică simplă, în sezonul regular avea mai multe puncte, pentru că ar fi fost meciuri mai uşoare. Cu media asta, suntem printre favoritele la titlu sezonul viitor. Noi am avut speranţe că o încurcă Farul, dar ăsta e fotbalul. Speranţa face parte din joc. Locul 3 îndulceşte puţin amarul. Aveam obiective Cupa şi podiumul.

Nu ne-a ieşit în Cupă, dar am terminat pe 3. Era frumos să terminăm pe 2 după 4 ani. Ar fi un sezon ratat dacă ratăm Europa, ar fi a doua oară la rând, după 5 ani în care am jucat mereu în cupele europene. La anul vrem titlul. După 34 de ani vrem asta. Sunt oameni care nu au trăit bucuria asta la Craiova”, a declarat Rotaru la Prima Sport 1.

Universitatea Craiova încheie sezonul pe a treia poziţie în clasament, iar pentru un loc în Europa se va lupta cu câştigătoarea duelului dintre Oţelul şi Universitatea Cluj.

Afla mai multe despre: mihai rotaruuniversitatea craiovasuperligă