Surpriză în Sala Polivalentă! Rapid era mare favorită înaintea meciului, însă a fost învinsă la opt goluri diferenţă în Liga Campionilor

Handbal

apid Bucureşti a fost învinsă duminică, pe teren propriu, de formaţia germană HB Ludwigsburg, scor 37-29 (19-11), în al treilea meci din grupa B a Ligii Campionilor.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Janjusevic 8 goluri, Korsos 5, Polman 4, pentru Rapid, respectiv Leuchter 7, Faluvegi 7, Thomaier 4, pentru formaţia germană, care a fost finalista competiţiei în 2024 sub denumirea SG BBM Biethigheim.

În etapa a III-a s-au mai jucat partidele dintre Odense – Buducnost 31-29, Gyor – Vipers 27-22 şi Brest Bretagne Handball – Team Esbjerg 33-32.

În primele meciuri din grupa B, Rapid Bucureşti a învins Buducnost, cu 32-27, iar apoi a remizat cu Vipers, scor 30-30. După trei etape, vicecampioana României rămâne cu 3 puncte, pe locul 4. Brest şi Gyor sunt pe primele locuri, neînvinse, cu 6 puncte.

În etapa a IV-a, Rapid va juca în deplasare cu Team Esbjerg, în 6 octombrie.

În grupa A evoluează şi formaţiile CSM Bucureşti şi Gloria Bistriţa.

Primele două clasate în cele două grupe se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor evolua în play-off, pentru alte patru locuri disponibile în sferturi, fază în care se va lupta pentru Turneul Final Four de la Budapesta (31 mai – 1 iunie).

Deţinătoarea trofeului este formaţia ungară Gyor ETO, care a câştigat în 2024 al şaselea trofeu.

Afla mai multe despre: rapidhandbal