Târnovanu i-a înţepat pe contestatari după victoria cu PAOK: "Când am jucat cu RFS, toată lumea a zis că e echipă slabă, uite ce a făcut acum"

Ştefan Târnovanu a făcut un meci excelent în victoria obţinută de FCSB, scor 1-0, în deplasarea de la PAOK, iar imediat după partida de la Salonic, portarul campioanei României a ţinut să amintească de rezultatul de egalitate, 2-2, dintre RFS, echipa pe care FCSB a bătut-o cu 4-1, săptămâna trecută, şi Galatasaray.

"M-am uitat pe clasament, m-am uitat pe rezultate, am văzut că RFS a făcut egal cu Galatasaray.

Toată lumea spunea că e o echipă slabă, când am jucat noi cu RFS, dar uite ce s-a întâmplat acum, nu mai înţelegi nimic.

Sper să avem maximum de puncte şi după meciul următor" , a spus Ştefan Târnovanu.

PAOK - FCSB 0-1

FCSB a învins-o, joi seara, în deplasare, scor 1-0, pe PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, într-un meci din Europa League. Campioana României este pe locul 4 în clasamentul general al competiţiei.

La Salonic, gazdele au avut prima ocazie, în minutul 9, când Târnovanu a scos la lovitura de cap a lui Baba Rahman. Taison a trimis în bară, în minutul 28, iar bucureştenii l-au pierdut pe Lixandru, accidentat la genunchi în minutul 45+4. După alte patru minute, la ultima fază a primei reprize, Olaru a recuperat un balon, l-a depăşit pe Michailidis şi i-a pasat în careu lui Bîrligea, iar acesta a înscris.

Oaspeţii au intrat cu avantaj la pauză, dar au rămas în inferioritate numerică din minutul 56, după eliminarea lui Olaru, care a primit al doilea cartonaş galben pentru un henţ. Târnovanu a intervenit excelent la capul trimis de Despodov, în minutul 62. Bîrligea s-a accidentat şi el, fiind înlocuit în minutul 78.

Deşi repriza secundă a fost prelungită cu zece minute, jucătorii FCSB-ului au rezistat, chiar dacă grecii au lovit bara în minutul 90+7, prin Michailidis, şi s-au impus cu 1-0.

PAOK a bifat a treia înfrângere consecutivă în toate competiţiile, iar FCSB se numără printre cele cinci echipe care au punctaj maxim în Europa League, fiind pe locul 4 în clasament, cu 6 puncte.

• PAOK: Kotarski – Sastre (A. Zivkovic 70), Kedziora, Michailidis, Baba Rahman – M. Camara (Bakayoko 69), Ozdoev (Schwab 73) – Taison, Konstantelias, Despodov (Shola Shoretire 83) – Chalov (Tissoudali 70). ANTRENOR: Răzvan Lucescu
  • FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Dawa, M.Popescu, Radunovic – Şut, Lixandru (Edjouma 45+6) – Al. Băluţă (Miculescu 46), Olaru, Fl. Tănase (Oct. Popescu 64) – Bîrligea (Baba Alhassan 78). ANTRENOR: Elias Charalambous

Afla mai multe despre: paokfcsb