Tony da Silva, concluzii după meciul dramatic de pe terenul Farului: ”S-a jucat doar 30 de minute. Noi am fost cei mai buni”

Poli Iași

Antrenorul celor de la Poli Iaşi, Tony da Silva (43 de ani), a tras concluziile după eşecul suferit la

Farul Constanţa a învins-o, pe teren propriu, pe Poli Iaşi, scor 2-0, într-un meci din etapa a patra a Superligii. Meciul a fost întrerupt de două ori.

La Ovidiu, ieşenii au avut prima ocazie mare, în minutul 7, la şutul lui Gheorghiţă, care a scăpat singur cu portarul gazdelor, dar Buzbuchi a respins.

Rivaldinho a deschis scorul în minutul 34, cu un şut din careu, la pasa lui Cristi Ganea.

La numai patru minute după gol din cauza unor descărcări electrice, nocturna stadionului de la Ovidiu s-a stins, iar arbitrul a oprit meciul pentru nouă minute.

Partida s-a reluat şi prima repriză a fost prelungită cu 16 minute, iar în minutul 45+11 Gabi Iancu a majorat scorul de pe tabelă cu o lovitură de cap, din centrarea lui Grameni.

După pauză, meciul a fost întrerupt în minutul 65, pentru a doua oară, din cauza condiţiilor atmosferice, la Ovidiu plouând torenţial.

Partida s-a reluat după alte zece minute de pauză, dar pe tabelă nu s-au mai produs modificări şi Farul a reuşit prima victorie a sezonului, urcând pe locul 7 în campionat, cu 4 puncte. Poli Iaşi este pe locul 12, cu 3 puncte.

Tony, dezamăgit: ”Sunt foarte trist. Meritam mai mult”

La finalul meciului, Tony da Silva a reacţionat şi a punctat faptul că este dezamăgit de cum au decurs lucrurile la partida de la Ovidiu.

”Am avut un plan de joc. Primele patru oportunităţi de gol le-am avut noi. În trei meciuri am avut 28 de oportunităţi de gol.

Ăsta este fotbalul. Îmi cer scuze fanilor. Cred că s-a jucat doar 30 de minute. Noi am fost cei mai buni. Am încercat, am riscat şi cu atacanţi, dar nu am reuşit să dăm gol. Ne lipseşte ultima pasă. Nu am fost atât de buni să dăm gol.

Sunt foarte trist. Meritam mai mult. Noi am arătat că avem principii de joc. Eu sunt supărat că nu am câştigat. E bine că nu s-a accidentat nimeni”, a declarat Tony, după meci.

Afla mai multe despre: iasitony da silvasuperliga