U Cluj este lider în Superliga! Ovidiu Sabău a recunoscut ce s-a întâmplat în victoria cu Dinamo

U Cluj

Antrenorul de la U Cluj, Ovidiu Sabău, a comentat, de pe primul loc al Superligii, victoria reuşită în faţa lui Dinamo.

Ovidiu Sabău, pe primul loc în Superliga cu U Cluj

U Cluj s-a impus în faţa lui Dinamo, scor 1-0, în etapa a opta din Superliga. Elevii lui Sabău sunt neînvinşi şi ocupă primul loc în clasament, cu 18 puncte, în timp ce Dinamo pierde al doilea meci stagional şi este pe 6, cu 12 puncte.

La final, Ovidiu Sabău a recunoscut că dinamoviştii au făcut un joc bun şi că echipa sa a suferit, însă şi-a lăudat jucătorii pentru capitolele la care şi-au făcut treaba.

"Înseamnă mult victoria, că ne consolidăm poziţia în clasament, încredere, că suntem o echipă matură. Presiunea rezultatului, public şi nu am reuşit în 4-3-1-2, ne-a fost teamă să pasăm între lunii şi ei când au avut mingea a fost pericol. Am suferit, în a doua repriză am trecut în 4-4-2, nu am schimbat jucători, cu doi atacanţi care trebuie să se retragă. Am reuşit să închidem mai bine culoarele, spaţiile, apoi lucrurile s-au echilibrat şi a venit golul. Că e meritată victoria, că nu e meritată, dar sunt trei puncte şi îi felicit pe jucători, că am suferit şi că am reuşit să câştigăm şi când jucăm mai puţin bine.

Ca jucător îţi doreşti să stadionul plin, că suporterii sunt mândri de jucători, iar ei să se simtă bine. Le-am spus să-i facă fericiţi pe copii şi vreau să le mulţumesc suporterilor, că au fost în număr foarte mare.

Avem mult de lucru, trebuie să continuăm să facem lucrurile bune pe care le facem. E important să analizăm ce nu a funcţionat azi, să corectăm. Până la urmă ne bucurăm, sunt bucuros pentru suporteri.

Avem cinci jucători convocaţi la naţionale şi sunt bucuros, relaxat, ştiu că avem mult de lucru şi putem pune în următoarele două săptămâni lucrurile la punct. Ce-şi doreşte mai mult un antrenor? Dinamo a dominat prima repriză, dar în a doua repriză lucrurile s-au echilibrat", a declarat Ovidiu Sabău, după U Cluj - Dinamo 1-0, în Superliga.

Afla mai multe despre: ovidiu sabauu cluj dinamoovidiu sabau u cluj