Un selecţioner inspirat. Cum a schimbat Cosmin Contra partida cu Insulele Feroe. România peste Spania în duelurile din Feroe

Echipa națională

Naţionala antrenată de Contra a învins micuţa reprezentativă feroeză după ce a aşteptat 75 de minute pentru a dezgheţa tabela.

Victoria este identică cu cea obţinută de naţionala de tineret în faţa Ucrainei joi, atunci când selecţionata lui Rădoi s-a impus la Ploieşti, cel trei goluri fiind înscrise de asemenea în ultimul sfert de oră.

Timp de 74 de minute România a avut un meci extrem de greu pe terenul de la Torshavn, unul sintetic şi deloc favorabil jucătorilor lui Contra.

Selecţionerul s-a demonstrat insă extrem de inspirat. El a schimbat practic faţa meciului prin schimbările făcute. Evident, Alexandru Mitriţă şi Claudiu Keşeru şi-au făcut simţită prezenţa şi pe tabela de marcaj, ei punctând pentru 2-0 şi 3-0.

Dincolo de acest detaliu insă, toate cele trei schimbări făcute de Contra au fost super inspirate. Selecţionerul a apelat şi la Adrian Rus ca urmare a accidentării lui Vlad Chiricheş. Conform indicilor InStat, cele trei "rezerve" aruncate în teren de Contra la Torshavn au impresionat în partida din Feroe.

Adrian Rus a strâns 330 de puncte, Alexandru Mitriţă 332 de puncte, iar Claudiu Keşeru 271 de puncte. Fostul jucător al Craiovei s-a demonstrat mai inspirat ca Ianis Hagi, iar procentajul de driblinguri reuşite este un argument în plus pentru asta. Mitriţă a bifat două driblinguri reuşite din patru încercare, în timp ce Ianis a încercat cinci, dar a reuşit numai unul.

Statistica meciului a fost clar de partea tricolorilor, care deşi s-au impus greu au reuşit să trimita la poarta gazdelor 20 de şuturi. 11 dintre ele au prins spaţiul porţii, iar portarul gazdelor a avut 8 intervenţii sigure. De remarcat că România a avut în Feroe mai multe şuturi la poartă decât Spania,pe acelaşi teren. Ibericii au câştigat cu scorul de 4-1.

Afla mai multe despre: cosmin contraechipa naţională