Valentin Creţu, exasperat de ratările colegilor din ofensiva FCSB-ului: "Trebuie să tratăm totul mult mai serios"

FCSB s-a impus cu 1-0 în deplasarea de la UTA, însă Valentin Creţu a recunoscut că a trăit cu emoţii meciul de la Arad. Deşi au jucat în superioritate numerică încă din minutul 43, roş-albaştrii s-au jucat cu ocaziile şi n-au reuşit să mai marcheze în poarta echipei lui Balint.

"Fiind şi în inferioritate numerică cei de la UTA trebuia să tratăm altfel fazele şi să facem 2-0, să stăm bine defensiv, să nu le dăm nicio şansă. Trebuie să tratăm totul mult mai serios. Suntem echipa de pe primul loc şi trebuie să arătăm mai multă experienţă. În a doua repriză nu am jucat ce trebuia.

Noi suntem antrenaţi să jucăm fotbal, să jucăm numai pe jos, să jucăm combinativ, dar din păcate terenul este foarte prost. E un minus pentru noi, pentru că suntem o echipă cu calitate şi vrem să jucăm cât mai bine şi cât mai frumos" , a declarat Valentin Creţu.

Vineri, de la ora 20:30, în direct la Telekom Sport 1, FCSB joacă pe propriul teren cu ocupanta locului secund din Liga I, CFR Cluj.

"Va fi un meci foarte greu, nu am mai câştigat de mult cu ei. E o echipă experimentată, a câştigat ultimele titluri în Liga I şi noi vrem să arătăm ce putem şi trebuie să îi învingem şi să spargem acest ghinion" , a mai spus Creţu.

UTA - FCSB 0-1

FCSB a învins-o, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 1-0, pe UTA, într-un meci din etapa a XXVII-a a Ligii I. Golul a fost marcat de Moruţan, în minutul 40.

Gazdele au rămas în inferioritate numerică în minutul 43, când a fost eliminat Damian Isac după ce a primit  al doilea cartonaş galben.

În minutul 70, antrenorul gazdelor, Laszlo Balint, a primit cartonaş galben.

UTA: Balauru – Peteleu (Tomozei ’65), Erico, F. Ilie, Shliakov – Antal (Albu ’46), Isac, Vorobjovas (Voinea ’86), D. Rusu (Miculescu ’65) – Roger – Hora (Petre ’69). Antrenor: Laszlo Balint

FCSB: Vlad – Creţu, I. Cristea, Miron, Radunovic – Vînă (Istrate ’46), Ov. Popescu, Olaru – Moruţan, Fl. Tănase, Coman. Antrenor: Anton Petrea

Cartonaşe galbene: Isac ’29, ’43, Antal ’39, Hora ’49, Albu ’68, Vorobjovas ’74 / Radunovic ‘39

Cartonaş roşu: Isac ‘43

Afla mai multe despre: cretufcsb