Veste proastă pentru un "tricolor" prezent la EURO 2024. S-a accidentat şi va rata tot restul sezonului

Bogdan Racoviţan (24 de ani) a suferit o accidentare gravă şi va lipsi pentru cel puţin opt luni.

Fotbalistul român al celor de la Rakow a suferit o accidentare în timpul partidei din Ekstraklasa dintre Rakow şi GKS Katowice. Echipa internaţionalului român s-a impus cu scorul de 1-0 la partida din etapa a 3-a a campionatului polonez, însă accidentarea lui Racoviţan este una semnificativă pentru fosta campioană din Polonia.

Titular în defensiva celor de la Rakow, Racoviţan a suferit o accidentare în actul secund al meciului şi a fost înlocuit în minutul 83. În urma testelor efectuate, medicii au constatat că este vorba de o ruptură de ligament încrucişat. Astfel, Racoviţan va fi operat şi nu va mai putea juca pentru echipa sa de club, în acest sezon.

Bogdan Racoviţan, accidentare gravă suferită în timpul unui meci din Polonia

"În meciul de sâmbătă cu GKS Katowice, Bogdan Racoviţan a părăsit terenul accidentat. Din păcate, testele detaliate au confirmat că jucătorul nostru a suferit o ruptură de ligament încrucişat.

În zilele următoare, fundaşul român va fi supus unei intervenţii chirurgicale de reconstrucţie a ligamentelor şi va începe recuperarea. Pauza lui Bogdan va dura de la 8 la 12 luni. 'Bogdi', suntem alături de tine!", au transmis cei de la Rakow, pe site-ul oficial al clubului.

Racoviţan a fost alături de naţionala României, la EURO 2024, turneul final la care a reuşit să bifeze două prezenţe. Fundaşul român de la Rakow a prins trei minute pe finalul partidei de debut a "tricolorilor" la EURO, cu Ucraina şi l-a înlocuit pe Vasile Mogoş la meciul cu Olanda, în urma accidentării fotbalistului de la CFR Cluj.

Afla mai multe despre: echipa nationalabogdan racovitanmircea lucescurakowpolonia