VIDEO | A jucat doar şase minute, dar şi-a rupt ligamentele! Accidentare teribilă pentru un jucător argentinian

Mijlocaşul argentinian Fernando Gago a suferit o ruptură a ligamentelor genunchiului în meciul cu Peru, disputat joi şi încheiat la egalitate, scor 0-0, în preliminariile sud-americane ale Cupei Mondiale din 2018

Fost jucător la Real Madrid şi Valencia, Gago, acum la Boca Juniors, a intrat pe teren în minutul 60, în locul lui Banega. Fotbalistul de 31 de ani nu a evoluat decât 6 minute cu Peru, el suferind o ruptură a ligamentelor încrucişate de la genunchiul drept, ceea ce îl va ţine departe de teren cel puţin şase luni, anunţă L`Equipe.

Argentina a terminat al treilea meci consecutiv la egalitate, scor 0-0, acasă, în penultima etapă a preliminariilor sud-americane ale Cupei Mondiale din 2018. Formaţia lui Lionel Messi, pe teren tot meciul, este pe locul 6, în afara celor care duc în Rusia. La 10 octombrie, argentinienii au nevoie de o victorie în Ecuador pentru a spera la calificare.

Până să-şi dea seama de gravitatea accidentării, Gago a ţipat către medici: ”Nu mă interesează, vreau să intru pe teren acum”

Afla mai multe despre: gagoargentinaaccidentare