VIDEO | Andrei Radu, erou la Genoa în ultimul meci înainte de plecare. Parada care i-a menţinut pe genovezi în Serie A şi ce notă a primit portarul român după meci

Fotbal

Genoa s-a salvat de la retrogradare în ultima etapă. Andrei Radu a fost decisiv, dar genovezii au profitat şi de înfrângerea lui Empoli.

Genoa nu era la mâna ei înaintea ultimei etape în ceea ce priveşte menţinerea în Serie A. Era prima sub linie şi o victorie cu Fiorentina nu ar fi ajutat-o în condiţiile în care Empoli o învingea pe Inter. Milanezii au avut ceva emoţii, cu Empoli egalând la un moment dat, situaţie în care Genoa era în B.

La Florenţa s-a jucat precaut şi singura ocazie notabilă a venit în minutul 80, atunci când Andrei Radu a intervenit salvator în faţa lui Chiesa, care a trimis de la foarte mică distanţă.

Fiorentina - Genoa s-a încheiat 0-0, cu gazdele de aseară pe locul 16 în clasamentul final, iar Genoa, o poziţie mai jos, prima deaspura retrogradării. Alături de Empoli, care a fost învinsă cu 2-1 de Inter, în Serie B mai merg Frosinone şi Chievo.

Nota 6 pentru Ionuţ Andrei Radu

Ionuţ Radu a primit nota 6 din partea jurnaliştilor Calciomercato. "A avut câteva intervenţii de rutină în prima repriză, repetate în a doua parte a meciului", au explicat italienii, care au acordat aceeaşi notă majorităţii jucătorilor, dar şi antrenorului Cesare Prandelli, un om care a stat cinci ani pe banca Fiorentinei.

"Are două abonamente în tribuna de pe Artemio Franchi, dar azi a fost adversar. A salvat-o pe Genoa cu atâta suferinţă şi cu o ureche la scorul de pe San Siro", au mai scris cei de la Calciomercato.com.

Afla mai multe despre: serie aandrei radugenoa