VIDEO | Borussia Dortmund a pierdut acasă cu Mainz! Forma excelentă a lui Eintracht continuă, iar Dusseldorf a smuls o remiză la Leipzig. AICI se văd toate golurile zilei

Bundesliga

Cinci partide din cadrul etapei cu numărul 32 din Bundesliga s-au jucat miercuri, în direct, pe programele Telekom Sport.

Leverkusen  - FC Koln 3-1

Sven Bender a deschis scorul pentru gazde în minutul 7, iar golgeterul Kai Havertz, noua senzaţie din Bundesliga, a făcut 2-0 înainte de pauză. De la cabine, formaţia din Koln a revenit ceva mai bine montată, iar Bornauw a redus din handicap în minutul 59. Al treilea gol şi ultimul al meciului a fost reuşit de Diaby din pasa lui Kai Havertz.

Rezumat:

RB Leipzig - Fortuna Dusseldorf 2-2

Părea să fie un meci fără probleme pentru gazde, dar Fortuna a revenit incredibil şi a obţinut un punct uriaş. Kampl şi Timo Werner au marcat golurile echipei lui Nagelsmann în decurs de trei minute. Pe final, Skezybski a punctat pentru 2-1, iar în prelungiri, Hoffmann a restabilit egalitatea. Semi-surpriză la Leipzig, care se împiedică de Fortuna: 2-2

Rezumat:

Augsburg - Hoffenheim 1-3

Dabbur a fost providenţial pentru formaţia oaspete. El a marcat în minutele 59 şi 62 golurile care au dus-o pe Hoffenheim în avantaj. Vargas a redus din handicap pentru formaţia gazdă, dar în minutul 89, Bebou a înscris golul trei al oaspeţilor şi a stabilit scorul final. Victorie importantă pentru Hoffenheim pe terenul unei echipe care tocmai ce câştigase în runda precedentă la Mainz.

Rezumat:

Borussia Dortmund - SV Mainz 0-2

Un SV Mainz care s-a revanşat şi a obţinut un succes aproape ireal la Dortmund. Burkardt în minutul 33 şi Mateta în minutul 50 din penalty au adus o victorie uriaşă  pentru fosta echipă a lui Maxim. O victorie care o duce pe SV la 34 de puncte, cu 5 mai multe decât Dusseldorf şi cu 6 mai multe decât Werder Bremen.

Rezumat:

Eintracht - Schalke 2-1

În primul meci al zilei, Eintracht a trecut de Schalke cu scorul de 2-1. Gazdele au punctat prin Andre Silva şi David Abraham, în timp ce "minerii" au redus din handicap în minutul 60 prin McKennie. Schalke nu a cunoscut gustul victoriei în ultimele cinci meciuri disputate în Bundesliga, în timp ce Eintracht are patru victorii în aceeaşi perioadă de timp.

Rezumat:

• Augsburg - Hoffenheim 1-3 (Vargas 69 / Dabbur 59, 62, Bebou 89)

Min 89. Bebou marchează şi el pentru oaspeţi

Min 69. Gol Augsburg! Vargas este autorul reuşitei

Min 62. Acelaşi Dabbur punctează a doua oară în decurs de trei minute

Min 59. Gol pentru Hofe. Marchează Dabbur

• Dortmund - Mainz 0-2 (Burkardt 33, Mateta 50)

Min 50. Al doilea gol pentru oaspeţi. Mateta transformă un penalty

Min 33. Mainz deschide scorul prin Burkardt

• Leverkusen - Koln 3-1 (Bender 7, Havertz 40, Diaby 83 / Bornauw 59)

Min 83. Gol Leverkusen! Diaby face 3-1 pentru formaţia gazdă şi linişteşte apele

Min 59. Oaspeţii reduc din handicap: punctează Bornauw

Min 40. Kai Havertz face 2-0 pentru echipa gazdă

Min 7. Gol Bender pentru Leverkusen

• RB Leipzig - Dusseldorf 2-2 (Kampl 60, Werner 63 / Skrzybski 87, Hofmann 92)

Min 92. Gol egalizator reuşit de oaspeţi. Inscrie Hoffman, în prelungiri

Min 87. Gol pentru Fortuna! Reuşita îi aparţine lui Skrzybski

Min 63. Al doilea gol pentru echipa lui Nagelsmann: Werner!

Min 60. Gazdele reuşesc primul gol: autor Kampl

VIDEO | Frankfurt - Schalke 04 2-1 (An. Silva 28, Abraham 50 / McKennie 59)

Frankfurt - Schalke 04

Obiective:

Atât Frankfurt (locul 10), cât şi Schalke 04 (locul 9), se află în lupta pentru obţinerea locului 7, ultimul care asigură prezenţa în sezonul viitor al cupelor europene. În acest moment, Frankfurt este la 5 puncte de Hoffenheim, iar Schalke 04 la 4 puncte.

Vor lipsi:

Frankfurt: Pacienca, Fernandes (incerţi)
Schalke 04: Burgstaller, Harit, Serdar, Mascarell, Sane (accidentaţi), Caligiuri (suspendat), Stambouli (incert)

Echipe probabile:

Frankfurt: Trapp - Abraham, Hinteregger, Ndicka - Costa, Kohr, Rode, Kostic - Kamada, Silva, Dost.

Schalke 04: Nubel - Miranda, Kabak, Oczipka, Kenny - Bozdogan, McKennie, Schopf, Boujellab - Kutucu, Gregoritsch.

LIVE VIDEO | Dortmund - Mainz, 21:30, Telekom Sport 2

Obiective:

Borussiei Dortmund nu i-a rămas decât să-şi apere şi consolideze poziţia a doua din clasament, în timp ce pentru Mainz orice punct poate fi capital. Este pe locul 15, la trei puncte peste locurile retrogradabile.

Vor lipsi:

Dortmund: Zagadou, Dahoud, Delaney (accidentaţi), Schulz, Reus (incerţi)
Mainz: Zentner, Awoniyi (accidentaţi), Fernandes (suspendat)

Dortmund: Burki - Piszczek, Hummels, Akanji - Guerreiro, Can, Witsel, Hakimi - Sancho, Brandt, Haaland.

Mainz: Muller - Brosinski, Niakhate, Juste, Baku - Oztunali, Kunde, Latza, Onisiwo - Quaison, Mateta.

LIVE VIDEO | RB Leipzig - Dusseldorf, 21:30, Telekom Sport 3

Obiective:

RB Leipzig este prinsă pe locul 3 şi speră ca Dortmund să se împiedice în aceste ultime trei etape, pentru a-i fura locul. În acelaşi timp, este foarte atentă să nu-i fie suflat locul trei de formaţiile din spate, Leverkusen şi Glabach, şi să rateze prezenţa în Liga Campionilor. De partea cealală, Dusseldorf se află în lupta pentru salvarea de la retrogradare, iar orice punct câştigat la Leipzig ar valora imens.

Vor lipsi:

Leipzig: Poulsen (accidentat), Ampadu (incert)
Dusseldorf: Steffen (accidentat). Giebelmann (suspendat). Fink (incert)

Echipele probabile:

Leipzig: Gulacsi - Klostermann, Upamecano, Halstenberg - Angelino, Laimer, Kampl, Mukiele - Olmo, Werner, Schick.

Dusseldorf: Kastenmaier - Hoffman, Ayhan, Jorgensen - Zimmermann, Stoger, Bodzek, Thommy, Suttner - Hennings, Skrzybski.

LIVE VIDEO | Leverkusen - Koln, 21:30, Telekom Sport 4

Obiective:

Bayer Leverkusen are neapărată nevoie pentru a rămâne pe locul 4, loc de Liga Campionilor. Borussia Monchengladbach stă la până şi aşteaptă pasul greşit.

De partea cealaltă, Mainz se află şi ea în lupta pentru retrogradare şi îşi va vinde scump pielea în acest duel.

Vor lipsi:

Leverkusen: L.Bender, Bellarabi (accidentat), Alario (suspendat), Havertz, Tah (incerţi)
Koln: Riise, Terrode (accidentaţi)

Leverkusen: Hradecky - Sinkgraven, Bender, Tapsoba, Weiser - Baumgarlinger, Aranguiz - Amiri, Havertz, Diaby - Volland.

Koln: Horn - Katterbach, Bornauw, Czichos, Ehizibue - Skhiri, Hector - Jakobs, Uth, Kainz - Cordoba.

LIVE VIDEO | Augsburg - Hoffenheim, 21:30

Obiective:

Augsburg se află în hora retrogradării, alături de Koln, Union Berlin, Mainz, Dusseldorf şi Bremen.

De partea cealaltă, Hoffenheim se află în postura de ocupa ultimul loc ce duce sezonul viitor în cupele europene locul 7, vizat şi de Freiburg, Schalke 04, Frankfurt sau Hertha.