VIDEO | Brazilia şi-a luat revanşa în faţa Germaniei, după celebrul 1-7 din 2014. Gabriel Jesus a decis amicalul de la Berlin

Germania şi Brazilia s-au întâlnit pentru prima dată după umilinţa pe care nemţii au administrat-o brazilienilor în 2014, scor 1-7, la Campionatul Mondial. Brazilienii şi-au luat revanşa şi au câştigat partida de la Berlin.

Oaspeţii au jucat mai bine şi au controlat întreaga partidă, iar insistenţa le-a fost răsplătită în finalul primei reprize. Mai întâi Jesus ratează incredibil, dar atacantul brazilian îşi ia revanşa un minut mai târziu.

Gabriel Jesus îl învinge pe Trapp cu o lovitură pe care goalkeeperul nemţilor o scapă în poartă. Şi în partea secundă Brazilia a fost mai periculoasă, iar Willian şi Paulinho au trecut pe lângă golul doi.

Totuşi, Germania îşi putea salva seara modesta chiar la ultima fază. Şutul lui Draxler de la marginea careului a fost scos incredibil de Alisson, iar Brazilia a plecat învingătoare de la Berlin.

VIDEO | GERMANIA - BRAZILIA 0-1

ECHIPELE DE START:

GERMANIA: Trapp - Kimmich, Boateng, Rudiger, Plattenhardt - Kroos, Gundogan - Draxler, Goretzka, Sane - Gomez
BRAZILIA: Alisson - Alves, Silva, Miranda, Marcelo - Fernandinho, Casemiro, Paulinho - Willian, Gabriel Jesus, Coutinho

Min. 93: Final.

Min. 92: Şansă de egalare pentru Germania! Draxler prinde un voleu excelent, dar Alisson scoate senzaţional.

Min. 55: Ocazie mare pentru Brazilia! Willian şi, mai apoi, Paulinho nu-l pot învinge pe Trapp.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45: Pauză la Berlin.

Min. 38: GOOOL BRAZILIA! Jesus îşi ia revanşa pentru ratarea incredibilă de acum un minut şi înscrie.

Min. 37: Ocazie URIAŞĂ pentru Gabriel Jesus. Atacantul şi-a bătut joc de o şansă excelentă.

Min. 17: Şansă bună pentru Gundogan, dar şutul mijlocaşului se duce mult peste poartă.

Min. 1: A început meciul.

Înainte să se întâlnească în meci direct, Germania şi Brazilia au putut fi urmărite, în direct la Telekom Sport, în partidele de verificare disputate în compania Spaniei, respectiv Rusiei.

Nemţii au terminat la egalitate confruntarea cu Spania, 1-1, în timp ce Brazilia a învins-o fără apel pe Rusia, organizatoarea Mondialului din vara lui 2018, scor 0-3.

Va fi prima partidă directă dintre Germania şi Brazilia după şocul de la Campionatul Mondial din 2014. Brazilienii au fost umiliţi atunci de nemţi chiar în faţa propriilor suporteri, într-o adevărată dramă naţională: 1-7.

După patru ani, Brazilia va avea posibilitatea să-şi ia revanşa în faţa Germaniei! Meciul va fi transmis în direct la Telekom Sport 2, marţi, de la ora 21:45.

Afla mai multe despre: braziliagermaniaamicaltelekom sport