VIDEO | "Bricheta" 2.0! Derby-ul Clujului a fost oprit după ce Dan Nistor a fost lovit de un obiect aruncat din tribună

CFR Cluj

Spiritele s-au încins în Gruia, la derby-ul echipelor din Cluj-Napoca. U Cluj a reuşit să se impună în faţa rivalilor de la CFR Cluj, cu scorul de 3-2.

U Cluj a obţinut prima victorie după aproape zece ani în faţa rivalilor din oraş. "Şepcile roşii" au avut replică pentru fiecare gol înscris de gazde, iar în final, au reuşit să cucerească toate cele trei puncte din derby-ul local.

În minutul 55 al partidei, în timpul executării unui corner, un suporter al celor de la CFR Cluj a aruncat cu o petardă în direcţia lui Dan Nistor, fapt care l-a forţat pe arbitrul central al partidei, Radu Petrescu, să oprească meciul. Meciul a fost reluat după două minute, iar în minutul 59, Lucas Masoero a reuşit să înscrie primul gol al oaspeţilor şi să ducă scorul de pe tabelă la 1-1.

Un incident similar s-a petrecut şi la un derby dintre Rapid şi FCSB, în 2008, însă nu a fost vorba de o petardă care a provocat incidentul, ci de o brichetă. Partida disputată pe stadionul din Giuleşti a fost oprită definitiv după ce arbitrul central al partidei a fost lovit în cap cu o brichetă, iar oaspeţii au avut câştig de cauză, la "masa verde", deşi rapidiştii se aflau în avantaj pe tabelă.

VIDEO | Suporterii celor de la CFR Cluj au aruncat cu obiecte spre Dan Nistor

În următoarea etapă, U Cluj se deplasează pe terenul celor de la Petrolul Ploieşti, în timp ce rivalii de la CFR Cluj vor juca un nou meci pe teren propriu, împotriva celor de la Unirea Slobozia.

Până la partida din următoarea etapă de campionat, "feroviarii" vor juca manşa tur a "dublei" cu Maccabi Petach Tikva, din preliminariile UEFA Conference League. Ardelenii au trecut fără probleme de bieloruşii de la Neman, în turul doi preliminar.

Afla mai multe despre: cfr cluju clujdan nistorsuperliga